Restorasyon soruları

Restorasyon soruları

Mahalli İdareler Seçimleri öncesi son toplantılarını yapan İl Genel Meclisinde Saadet Partisi meclis üyesi Abdullah Altuntaş vakıf eserlerin restorasyonunun iyi takip edilmediğini söyledi

29 Mart Mahalli İdareler Seçimleri öncesinde İl Genel Meclisi üyeleri son toplantıları gerçekleştiriyor. Meclis Başkanı Mustafa Sabri Ak’ın katılmaması nedeniyle Meclis Birinci Başkan Vekili Süleyman Selçuk başkanlığında yapılan ilk mesaide gündemin en önemli konusunu İl Özel İdaresi 2008 yılı faaliyet raporunun sunumu ve mecliste görüşülerek karara bağlanması oluşturdu. Meclisin 2008 yılı faaliyet raporu İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Kaçmaz tarafından sunuldu. İl Özel İdaresinin vizyonunu ve amaçlarını açıklayan Mehmet Kaçmaz, “Konya İl Özel İdaresi, stratejik planlara uygun olarak, kanunlar ve kanun hükmünde kararlar doğrultusunda faaliyetlerde bulunmaktadır” dedi.
‘VAKIF ESERLERİNE GEREKEN DEĞER VERİLMİYOR’
Meclis yoklamasının yapılmasının ardında faaliyet raporunun sunumuna geçilmeden Saadet Partisi İl Genel Meclisi Üyesi Abdullah Altuntaş söz aldı. Geçtiğimiz dönemde vakıf eserlerinin restorasyonu için hummalı bir çalışma başlatıldığını ve bunun neticesinde bir çok vakıf eserinin kısa bir sürede tadil edildiğini bildiren Abdullah Altuntaş, “Tarihten günümüze aktarılan ve bizim de gelecek nesillere aktarmak için korumakla mükellef olduğumuz tarihi eserlerin bakımının yapılıyor olması güzel bir gelişmedir. Ancak, yaklaşık 3 ay önce tadilatı gerçekleştirilen İplikçi Camii’nin durumunun içler acısı olduğunu gördüm. Yağan yağmur ve kar sularının yeni yapılan olukların dışına taştığı, duvarlarını nemlendirdiği görülmektedir. Islaklık en kısa zamanda caminin dış yüzeyinde olduğu gibi iç kısımlarına da etki edecektir. Yeni tadilatı gerçekleştirilen bir mekanda bu tür olumsuzlukları görmek bizleri gerçekten üzüyor. İplikçi Camii ve benzeri vakıf eserlerinin kontrollerinin daha büyük titizlikle yapılmasını öneriyorum. Kontrolörler binayı bu haliyle nasıl kabul etmişler. Konunun gündeme alınmasını ve en kısada ilgili müteahhitle irtibata geçerek eksik veya yanlış uygulamaların düzeltilmesini talep ediyorum” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.