Resmi Gazete'de yayımlandı! Zam yolda...

Resmi Gazete'de yayımlandı! Zam yolda...

Araç lastiklerine koyulan yüzde 21,8'lik gümrük vergisi kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bakanlar Kurulu'nun araç lastikleri için koyduğu yüzde 21,8'lik gümrük vergisi kararı Resmi Gazete'de yayımlanması ile yürürlüğe girdi. Bu kararla ağır ticari araçlarda Fransa tek tedarikçi konumuna geldi. Yine kararla binek lastiklerde de fiyat artışının olması bekleniyor.

KARAR İLK OLARAK JAPONYA'DAN İTHALATI VURDU

Bakanlar Kurulu'nun ilgili kararının yürürlüğe girmesi ilk olarak Japonya'dan yapılan lastik ithalatını vurdu. Kararnamyle bazı ülkeler istisna tutularak araç, sanayi, tarım ve orman, motosiklet ve bisiklet dış lastiği ithalatına ilave yüzde 21.8 oranında gümrük vergisi uygulanmaya başlandı.

AĞIR TİCARİ ARAÇLAR ETKİLENECEK

Kararın ana amacı Çin'den alınan lastiklere karşı görünse de esasen Japon markalarını kötü etkiledi. Bu anlamda, Japon markalarını en fazla kullanan taşıtların iş makineleri olduğu düşünüldüğünde de en büyük olumsuzluk ağır ticari araçlar için doğmuş oldu.

BÜYÜK MARKALAR 'RAHATSIZ EDİCİ' DEDİ

Karara bazı önemli markalardan da olumsuz görüş geldi. Brisa, Continental, GoodYear, Hankook, Michelin ve Pirelli markalarının oluşturduğu Lastik Üreticileri Derneği (Lasid) bu kararı ‘rahatsız edici’ olarak tanımladı.

Kararı değerlendiren LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsan şunları söyledi:

Yeni durum her ne kadar üyelerimizden sadece ürünlerinin bir kısmını Japonya’dan ithal eden Brisa’yı ilgilendirse de, esas itibarıyla tüm üyelerimiz adına konuya ilişkin görüşlerimizi en kısa sürede ilgili mercilere ileteceğiz.

YERLİ ÜRETİCİYE AVANTAJ 

Bakanlar Kurulu’nun özellikle Çin’den ithal edilen ürünlerin önünü kesmek ve yerli üreticilere bir avantaj sağlamak için getirdiği yeni gümrük vergisinin, kendisinden çok yan etkileri tartışılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.