Putin’den Türkiye İması: Güney Akım’ı Ab Üyesi Olmayan Ülkeden Geçiririz

Putin’den Türkiye İması: Güney Akım’ı Ab Üyesi Olmayan Ülkeden Geçiririz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’nın engel olmaya devam etmesi durumunda, Güney Akım doğalgaz boru hattını AB üyesi olmayan ülke üzerinden geçirebileceklerini söyledi.St. Petersburg’da konuşan Putin, AB’nin Güney Akım’la...

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’nın engel olmaya devam etmesi durumunda, Güney Akım doğalgaz boru hattını AB üyesi olmayan ülke üzerinden geçirebileceklerini söyledi.

St. Petersburg’da konuşan Putin, AB’nin Güney Akım’la ilgili tutumlarını eleştirdi. AB’nin Güney Akım’ın gerçekleştirilmesine engel çıkarması durumunda güzergahı değiştirebileceklerini ifade eden Rusya lideri, "Biz Kuzey ve Güney Akım projelerini gerçekleştirmekten yanayız. Fakat, Güney Akım’la ilgili yine de sorunlar olursa - ki Brüksel sürekli bu projeyle ilgili bizim tekerimize çomak sokuyor - bu durumda başka ülkeler, AB üyesi olmayan ülkeler üzerinden varyasyonları gözden geçiririz. Sadece AB yeni bir transit ülkeyle karşılaşacak. Neden Brüksel bunu yapıyor, anlamış değilim. Fakat, eğer bize engel olmazlarsa o zaman Kuzey ve Güney akım projelerini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Nisan ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Moskova’nın Güney Akım’ın Türkiye’nin topraklarından geçmesi talebi olursa değerlendirebileceklerini söylemişti. Ankara’ya göre Güney Akım, tamamı ile denizin altından geçerek Bulgaristan’a ulaşmak yerine Karadeniz’i dikey keserek Türkiye’ye oradan da Avrupa’ya ulaştırılabilir. Bu şekilde yeni transit yolun belirlenmesi ile maliyetler üçte bir oranında düşürelebilecek.

Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev’in 22 Nisan’daTürkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından şirketten yapılan açıklamada, Güney Akım’ın daha önce belirlenen güzergahta gerçekleştirilmekte olduğu ifade edilmişti. Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile yapılan görüşmelerde Güney Akım’ın masaya yatırıldığını kaydeden Gazprom, "Görüşmede Güney Akım projesi ele alındı. Projenin daha önce belirlenen güzergahta gerçekleştirilmeye devam edeceği vurgulandı. Hattın inşaası, Rus doğalgazının Avrupa’ya yönelik sevkiyat güvenilirliliğini artıracak." bilgisini vermişti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.