Putin: Azerbaycan'la Ticaret Hacmimizin Artması Sevindirici

Putin: Azerbaycan'la Ticaret Hacmimizin Artması Sevindirici

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinin Azerbaycan'la ticaret hacminin hızla artan bir ivme izlemesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ülkesinin Azerbaycan'la ticaret hacminin hızla artan bir ivme izlemesinin sevindirici olduğunu söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak amacıyla Başkent Bakü'de bulunan Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geldi. İkili ve heyetler arası yapılan görüşmelerden sonra ortak basın toplantısı düzenleyen cumhurbaşkanları iki ülke ilişkileri ve ele aldıkları konular hakkında bilgi verdi.

Basına yaptığı konuşmada Azerbaycan ve Rusya arasındaki ticari ilişkilerine değinen Putin "Dünyadaki ekonomik krize rağmen ticaret hacmimiz son 6 ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 47'lik rekor bir yükseliş gerçekleştirdi." dedi. Putin konuşmasında iki ülke ilişkilerinin sürat le gelişmesinin ve ilişkilerin çeşitlilik arz etmesinin memnuniyet verici olduğunu bildirdi.

Hazar havzasının güvenliği konusunda da görüş alış verişinde bulunduklarını bildiren Putin "Biz ortak havzamız olan Hazar ve etrafının barış istikrar ve işbirliği bölgesine çevrilmesini istiyoruz" dedi. Hazar'la ilgili henüz çözüme kavuşmamış bir çok sorunun varlığına da dikkat çeken Putin tüm bölge ülkelerinin dikkate alınarak güvenlik sınır ayrılıkları ekolojik denge gibi bir çok konunun halen çözülmeyi beklediğini hatırlattı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de yaptığı konuşmada Putin'in ülkesine gelişinin iki ülke ilişkilerini daha da gelişmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Aliyev, Moskova ve Bakü'nün genel anlamda bütün temel ilkelerde uzlaşı içerisinde olduklarını bildirdi. Gündeme gelen konular hakkında bilgi veren Aliyev, karşılıklı ekonomi, insani yardımlar uluslar arası platformlarda karşılıklı destek ve Dağlık Karabağ konusunda Rusya'nın daha inisiyatifli bir tutum sergilemesinin önemi üzerinde durduklarını söyledi. Azerbaycan topraklarının 20 yılı aşkın bir süredir Ermeni işgali altında olduğunu söyleyen Aliyev Rusya'nın Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatının (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlığı görevini de yürüttüğünü hatırlatarak söz konusu problemin çözümünde önemli rol üstlenebileceğini bildirdi.

AZERBAYCAN İLE RUSYA 5 ANLAŞMA İMZALADI

Rusya Cumhurbaşkanı Putin'in Azerbaycan temasları çerçevesinde iki ülke arasında 5 farklı konuda anlaşma imzalandı. Buna göre; İki ülke arasındaki petrol naklinin temel şartlarını belirleyen işbirliği anlaşmasını Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ile Rusya'nın Rosneft şirketi başkanları imzaladı

Rusya ve Azerbaycan Olağanüstü Durumlar Bakanlıkları arasında 2013 ve 2015 yıllarını kapsayan sivil savunma acil durumlar ve doğal afetlerin sonuçlarının giderilmesine dair anlaşmayı iki ülke bakanları imzaladı. Ayrıca iki ülkenin Hava kurtarma konusunda işbirliği anlaşması da imzalandı.

Rusya ve Azerbaycan sınırında Samur Irmağı üzerine kara yolu taşımacılığı için yeni köprünün inşası için anlaşma ve son olarak da iki ülkenin insani yardımlar konusunda işbirliği anlaşmaları imzalandı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.