PKK, 'Ape Hüseyin'in ölümünü 1 yıl gizledi

PKK, 'Ape Hüseyin'in ölümünü 1 yıl gizledi

PKK'nın Dağlıca, Aktütün saldırılarının planlayıcısı ve uygulayıcısı olarak bilinen 'Ape Hüseyin' kod adlı Kadri Çelik'in 1 yıl önce mayına basarak öldüğü ortaya çıktı. Çelik, firari bir asteğmendi.

PKK'nın askeri konsey üyesi de olan "Ape Hüseyin" kod adlı Kadri Çelik'in geçen yıl mayına basarak öldüğü PKK'nın yıldönümü mesajıyla anlaşıldı.

Hakkari'deki Dağlıca ve Aktütün karakolları başta olmak üzere çok sayıda eylemi planlayan Çelik, 185 askerin şehit edilmesinden sorumlu olarak aranıyordu. Geçen yıl yakalanan bir terörist ise, ölümü bir yıl gizlenen asteğmen firarisi Çelik'in hava operasyonunda öldüğünü öne sürmüştü. Hakkâri Yüksekova'daki Dağlıca karakolunda 2007'de 12 askerin, 2008'de Aktütün karakolunda 17 askerin şehit olduğu saldırıların planlayıcısı Kadri Çelik'in, geçen yıl mayına basarak öldüğü ortaya çıktı. Ölümü bir yıl boyunca gizleyen PKK,'yıldönümü'dolayısıyla bir mesaj yayınlayınca gerçek anlaşıldı. Kıbrıs'ta asteğmen olarak görev yaparken 1987'de firar edip örgüte katılan Kadri Çelik, örgüt içinde "Ape Hüseyin" (Hüseyin amca) olarak tanınıyordu. 2003-2006 yılları arasında Siirt-Şırnak kırsalında sorumlu düzeyde faaliyet yürüten Kadri Çelik, 2007'de Kuzey Irak'taki kamplara döndü. Zap ve Gare Dağı sorumluluğuna getirilen Çelik, 2008'deki'Güneş'harekatı sırasında bölgedeki tüm teröristlerin başındaydı. Silahlı kanadın omurgasını oluşturan 13 kişilik askeri konsey üyesinden biri olan Kadir Çelik, örgüt içindeki "şahin" kanadında gösteriliyordu. Suriyeli Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin'in de yardımcılığını yapan Çelik'in geçen yıl Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine düzenlenen 10 askerin şehit olduğu saldırının ardından başlatılan operasyon sırasında mayına basarak öldüğü duyuruldu.

37 EYLEME DAVA
Geçtiğimiz yıl teslim olan bir PKK'lı terörist, fotoğrafından teşhis ettiği Kadri Çelik için, "Hava harekâtı sırasında öldürüldü" demişti. Kadri Çelik hakkında, toplam 37 silahlı eylemde 185 güvenlik görevlisinin şehit edilmesi eylemlerinden dolayı Van ve Diyarbakır'da çıkarılmış daimi arama kararı ve yakalama emri bulunuyordu. 54 yaşında öldüğü açıklanan Kadri Çelik, Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisinden mezun olduktan sonra 1987 yılında Kıbrıs'ta askerlik yaparken eşiyle ilişkisi olduğundan şüphelendiği bir kişiyi öldürüp firar ederek örgüte katıldı ve uzun yıllar en kanlı çatışmaların içinde yer aldı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.