Partiler, Irkçılığa Karşı Birlikte Hareket Etme Kararı Aldı

Partiler, Irkçılığa Karşı Birlikte Hareket Etme Kararı Aldı

Almanya’nın en büyük iş sendikası IG Metall Yabancılar Komisyonu, 'Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde Göçmenler Politikası’ başlıklı bir konferans gerçekleştirdi. SPD, Sol Parti, Yeşiller ve CDU’nun Duisburg Belediye Meclis adaylarının...

Almanya’nın en büyük iş sendikası IG Metall Yabancılar Komisyonu, 'Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde Göçmenler Politikası’ başlıklı bir konferans gerçekleştirdi. SPD, Sol Parti, Yeşiller ve CDU’nun Duisburg Belediye Meclis adaylarının katıldığı panelde, Duisburg IG Metall Sendikası Başkanı Dieter Lieske işçiler arasında ırkçılık ve ayrımcılık yapmak isteyenlere net tavır koyduklarını söyledi.

Lieske, “Demir-çelik sanayinin her tarafına ‘Respekt’ (saygı) levhalarını astık. Değişik kültürden insanların burada bizimle birlikte yaşamasına saygı göstermeliyiz. Haksızlığa uğrayanların temel haklarını birlikte savunalım. Bizim ve çocuklarımızın geleceğini NPD gibi ırkçı sağcı partilere bırakmayalım. Birlikte karşı duralım." dedi.

IG Metall Yabancılar Komisyonu Başkanı Mirze Edis de, eyaletteki 20 bin civarında Bulgar ve Rumen göçmenin ırkçı partilerin hedefi haline geldiğini söyledi. Edis tüm siyasi partilerden ırkçılık dalgasına birlikte karşı koymasını istedi. Sol Parti’den Duisburg Belediye Meclisi'ne aday olan Kenan İlhan ise, uzun yıllar demir- çelik sanayiinde sendikacılık yaptığını, ayrımcılığın ve ırkçılığın işçiler arasında da olduğunu söyledi. İlhan, "Daha dün AB’ye giren ülke vatandaşları burada oy kullanırken, 50 yılı aşkın bir süredir, burada göçmen olan bizler halen oy kullanamamaktayız." dedi. Yeşiller’in Belediye Meclisi adayı Claudia Leise de, "İnsanların temel haklarının gasp edilmek istenmesi, popülist yaklaşımların ürünüdür. Irkçılık yaparak oy avcılığına çıkanlara karşı birlikte duralım." dedi.

SPD Belediye Meclis üyesi Ercan İdik de, yerel seçimlerde seçme, seçilme ve göçmenlere çifte vatandaşlık hakkı verilmesini talep ettiklerini söyledi. İdik, eğitimde fırsat eşitliği ve göçmenlerin eğitimden daha fazla pay alması için mücadele verdiğini söyledi. 10 yıldan fazla bir zamandır Uyum Meclisi Başkanlığı yapan CDU Belediye Meclisi adayı Şevket Avcı da, "Göçmenlerin sorunlarının bizzat içindeyim. Yeni dönemde de Belediye Meclisi üyesi olarak göçmenlerin sorunlarına eğilmek istiyorum. Bulgaristan ve Romanya’dan gelen göçmenleri bahane eden ırkçı partiler kışkırtma eğilimlerini oya dönüştürmek istiyorlar. Tüm partiler birlikte bu ırkçı ve ayrımcı zihniyeti sandık başına giderek oraya gömelim." çağrısında bulundu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.