Param yok mazeret değil

Param yok mazeret değil

Konyalı kitapseverlerin en uğrak yeri olan Konyanın kitap kalbi Rampalı Çarşıda, vatandaşları okumaya teşvik etmek amacıyla bazı esnaflar kitap kiralıyor.

Okuma oranı çok düşük olan vatandaşlarımızı okumaya teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen bu kampanyaya Konya’da ilgi büyük. Ayrıca maddi imkânsızlıklar nedeniyle fiyatları yüksek güncel kitapları alamayan vatandaşlar, çok cüzi bir miktar olan 1 buçuk YTL ile kitap okuma ihtiyacını karşılıyor. İnsanları kitap okumaya teşvik etmek amacıyla böyle bir uygulama başlattığını söyleyen Rampalı Çarşı Esnafı Emekli Öğretmen Muammer Karan, “İnsanlarımız çok az okuyor. Bir de kitap ücretleri pahalı, vatandaşın alım gücü ise çok düşük. Böyle olunca, biz de böyle bir çalışma başlattık. Bize depozito bırakıp, üye olan her müşterimize istediği kitabı 1,5 YTL karşılığında bir aylığına veriyoruz. Ayrıca kiralanan her üç kitabın birinden kira bedeli almıyoruz” ifadelerine yer verdi. Bu kampanyalar sayesinde çok sayıda müşterilerinin kitap okuma alışkanlığı ifade eden Muammer Karan, emekli öğretmen olduğu için insanların kitap okumasının kendisine büyük zevk verdiğini söyledi.
EXTRA AVANTAJLARI DA VAR
Rampalı Çarşı Esnafı Emre Karan da kitap kiralama uygulamasını insanları kitap okumaya teşvik amacıyla gerçekleştirdiklerini, ifade ederek, “1,5 YTL’ye üyelerimize kitap kiralıyoruz. Yıllar önce başlattığımız bu kampanya şimdi o kadar büyüdü ki biz istesek de bitiremiyoruz. Çünkü bu kampanya ile binlerce insanla tanıştık. Bu insanlar yıllardır bu kampanyadan faydalanarak kitap okuyor. Bize hiçbir ticari getirisi olmayan bu kampanyayı bitirmek istesek, üyelerimize hayır dememiz gerekiyor. Biz de hayır diyemediğimiz için devam ettiriyoruz. Yani biz bu işi tamamen kitap okumaya teşvik amacıyla yapılıyoruz” ifadelerini kullandı. Bu üyeliğin, kitap kiralamanın yanında farklı avantajlarının da olduğunu kaydeden Emre Karan, “10 üyemize referans olan her müşterimize 3 aylık sınırsız kitap okuma hakkı tanıyoruz. Bu zaman dilimi içinde istediği kitabı alıp okuyabilir. 25 YTL karşılığında da yine 3 aylık sınırsız kitap okuma hakkı tanıyoruz. Yine üyelerimize sınavlara hazırlık kitaplarında yüzde 30 olan indirime artı olarak yüzde 5 daha indirim yapıyoruz. Evinde kütüphane oluşturanlar için ise avantajımız, üyemiz okuduğu kitabı eğer beğendiyse yüzde 10 artı kira bedelini düşerek satın alabiliyor. Beğenmediyse de geri getirip istediği kitabı alıp okuyabiliyor. Bizimle üyeliğini bitirmek isteyenler ise, aldığı kitabı iade edip, bize depozito olarak bıraktığı kitabını alarak işine bakıyor” ifadelerine yer verdi.
Okumaya teşvik amacıyla gerçekleştirilen sistem şöyle: Dükkândan bir kitap satın alınarak ya da evdeki herhangi bir kitap depozito olarak kitapçıya bırakılarak üye olunuyor. Daha sonra üye istediği kitabı, 1,5 YTL karşılığında 1 aylığına kiralıyor. Bir kitap daha kiralamak isteyenler, onu bırakıp, yine 1 buçuk YTL karşılığında istediği kitabı alabiliyor. Eğer kitap 1 ay içinde teslim edilmezse, sonraki her ay için 1 YTL olarak ücretlendiriliyor.
UĞUR ELMAS
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.