Pakistan heyeti Konya'da

Pakistan heyeti Konya'da

Pakistan'ın Belücistan eyaleti meclis sözcüsü, eyalet bakanı ve milletvekilleri, KOP personeli ile tecrübe ve bilgi paylaşımı toplantısı yaptı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen program çerçevesinde Türkiye'ye gelen Pakistan'ın Belücistan Eyaleti Meclis Sözcüsü, bakan ve milletvekillerinin de bulunduğu 26 kişilik heyet, Ankara'daki görüşmelerin ardından Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nda, tecrübe ve bilgi paylaşımı toplantısına katıldı.

Başkan Vekili İhsan Bostancı, Pakistan ile Türkiye arasındaki hükümetler arası ilişkilerin yanı sıra halklar arasında da, kültürel ve tarihsel kardeşlik bağlarının bulunduğunu belirtti.

Bostancı, Türk halkının Pakistanlı kardeşlerinin Kurtuluş Savaşı yıllarında yaptıkları maddi ve manevi yardımları asla unutmayacağını ifade etti.

İki ülkenin son yıllarda özellikle savunma sanayi başta olmak üzere önemli alanlarda işbirliğine gittiğini kaydeden Bostancı, şunları kaydetti:

"Uzun yıllar teknoloji ithal eden bu iki ülke şu anda geliştirmiş oldukları iş ortaklığı ile zırhlı araçlar üretmekte, uçak sanayisi alanında parça paylaşımı yapmaktadır. Kuruluşlarından günümüze zor dönemler geçiren Türkiye ve Pakistan,  geldiğimiz noktada bulundukları coğrafyalarda önemli stratejik konuma sahip iki ülke durumuna yükselmişlerdir. Bu iki ülkenin ellerindeki potansiyeli kullanarak gelecek dönemin parlayan yıldızı olmasının önünde hiçbir engel olmadığını düşünüyorum."

Belücistan Eyaleti Meclis Sözcüsü Mir Jan Muhammad Khan Jamali ise heyeti ile Türkiye'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye'de olduğu süre içerisinde gördüğü yakın ilgi ve alakanın iki ülke halklarının ezelden ebede kardeş olduğunun en önemli göstergesi olduğunu söyleyen Meclis Sözcüsü Jamali, ilişkilerin güçlenerek devam etmesi için ellerinden geleni yapacaklarını anlattı. Heyet, Mevlana Müzesi başta olmak üzere kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.