Özürlü geçidi mi traktör rampası mı?

Özürlü geçidi mi traktör rampası mı?

Mevlana Müzesi bahçesine yapılan umumi tuvaletin dışardan girişine engelli vatandaşların kullanmaları için yaptırılan tekerlekli sandalye rampasına çıkmak büyük cesaret istiyor.

Tuvalete girişin merdivenli olması nedeniyle yaptırılan tekerlekli sandalye yolunun oldukça dik bir rampa gibi yapılması karışsında çaresiz kaldıklarını dile getiren özürlü vatandaşlar, buradan geçmek için en az iki kişinin yardımı olması gerektiğini savundu.

Tuvalete, Mevlana Müzesi’nin dış duvarlarını oluşturan beton korkulukların kesilerek merdivenli giriş yapılması ile dışardan girilmesi düşünülmüştü. Ancak umumi tuvaletin girişine sözde özürlüler için yaptırılan tekerlekli sandalye yolunun daha çok traktör rampasını andırdığını belirten özürlü vatandaşlar bu hatanın düzeltilmesini istedi.
Mustafa Sami Onay isimli engelli vatandaş, tekerlekli sandalyesi ile tuvalete girmek istemiş ancak bunu başaramadığı için o anda çevrede bulunan basın mensupları ve vatandaşlardan yardım istemişti. Onay, “Her gün binlerce ziyaretçinin giriş yaptığı Mevlana Müzesi’nin hemen kenarında bulunan tuvalete en az iki kişinin yardımı olmadan bizlerin girmesi mümkün değil. Çünkü sözde özürlü rampası olan bu giriş çok dik ve kısa. Bu kadar dar ve dik bir alanda bizim yukarı çıkmamız kesinlikle mümkün değil. Buraya tek başına girmeyi denemek bizim için tehlikeli bir hareket olur. Bu nedenle bu hatanın bir an önce düzeltilmesini tüm engelli arkadaşlarımız adına istiyoruz. Hatanın düzeltilmesi ile belediyelerin bize verdiği değer ortaya çıkacak” diye konuştu.

ALİ SAİT ÖGE 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.