Özçelik'e iftira!

Özçelik'e iftira!

Cumhuriyet Gazetesi'nin Konya'nın yetiştirdiği önemli bürokratlardan Faruk Özçelik'i yıpratma girişimlerine Gençlik ve Spor Bakanlığı bir açıklama yaparak, haberlerin asılsız olduğunun altını çizdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Cumhuriyet Gazetesi’nde ve gazetenin internet sitesinde yayımlanan “Müsteşar Özçelik’in saltanat merakı” başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Konya'nın yetiştirdiği önemli bürokratlordan Faruk Özçelik'le ilgili yapılan asılsız habere Konyalılar da tepki gösterdi. Konyalıların yanısıra Gençlik ve Spor Bakanlığı da bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyet Gazetesi’nin 31 Mart 2015 tarihli nüshasının 1. ve 12. sayfası ile “www.cumhuriyetgazetesi.com.tr” adlı internet sitesinde Arif Kızılyalın imzasıyla “Müsteşar Özçelik’in saltanat merakı” başlıklı haber yayımlandığı hatırlatıldı. Haberde yer alan iddiaların tamamen asılsız olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tamamen asılsız, hayal sınırlarını zorlayan, dedikoduya dayalı olduğu anlaşılan bu iddiaların yer aldığı haberin, gerçeklerle uzaktan yakından alakası yoktur. Basın meslek ilkeleri ve meslek etiği ile hiçbir ilgisi bulunmadığı açık olan haberde bahsedildiği gibi Bakanlık Müsteşarına birden fazla araç tahsis edilmesi söz konusu değildir. Kamu kurumlarında yöneticilere araç tahsisi ilgili mevzuatta açıkça belirtilmektedir. Bu çerçevede Gençlik ve Spor Bakanlığı’nca Bakanlık Müsteşarı Faruk Özçelik’e sadece 2011 model bir makam aracı tahsis edilmiştir. Bu iddia haksız ve mesnetsizdir.”

DAMAR OKUMA SİSTEMİ MEVCUT DEĞİLDİR

Haberde bulunan Müsteşar Özçelik’in makam odasına damar okuma sistemiyle girildiği ile ilgili iddialar hakkında ise şöyle denildi:

“Bu iddia da Bakanlık Müsteşarının makamına girmek için damar okuma sisteminden geçmek gerektiği konusu da tamamıyla hayal ürünüdür. Akıllı bina sistemi ile inşa edilen Bakanlık hizmet binasının hizmete açıldığı 2012 yılından itibaren tüm Bakanlık personelinin bakanlık binasına girişinde uygulanan “turnike” sistemi çarpıtılarak, müsteşarlık makamının girişinde şahsa özel bir uygulama gibi yansıtılmıştır. Müsteşarlık makamı girişinde herhangi bir damar okuma sistemi de mevcut değildir. Bu iddia da tamamıyla gerçek dışıdır.”

ÖZÇELİK’İ SADECE BİR POLİS KORUYOR

Ayrıca açıklamada Bakanlık girişindeki güvenlik önlemleri hakkında da şu ifadelere yer verildi:“Bakanlık giriş ve çıkışlarında ilk kez polislerin korumaya başladığı iddiası ile neyin hedeflendiği anlaşılamamakla birlikte, diğer bakanlık veya kamu kurumlarında olduğu gibi Bakanlığın kurulduğu tarihten itibaren var olan ve yıllardır devam eden, Ankara Emniyet Müdürlüğünün rutin bir uygulamasıdır. Bakanlığımızın bu konuda emniyet görevlilerinin herhangi bir şekilde artırılması ya da değişiklik talebi olmamıştır. Ankara Valiliği’nce ilgili mevzuatı çerçevesinde Müsteşar Faruk Özçelik’e koruma amaçlı sadece bir polis görevlendirilmiştir."

Gazetede yer alan “spor kontrolörlerinin sokağa terk edilmesi” şeklindeki iddia için ise, “Söz konusu personel başta olmak üzere Bakanlığımızın tüm çalışanları görevlerinin başındadır. ‘sokağa bırakılma’ ifadesi asla kabul edilmediği gibi rencide edicidir” açıklamasında bulunuldu. Yapılan habere ilişkin gerekli yasal yollara başvurulacağı kaydedildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.