Oylar MHP'ye mi kayıyor?

Oylar MHP'ye mi kayıyor?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) arasında kurulan Cumhur İttifakı, bugün yapılan değerlendirmelere göre MHP'ye yaramış görünüyor.

2002 yılından bu yana iktidarda bulunan AK Parti, 'metal yorgunluğu' adı altında yapılan tasfiyeler ve sonrasında kendi içindeki ayrılmalarla sıkıntılı zamanlar yaşıyor. Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın partiden ayrılması ve yeni parti kurma çalışmaları AK Parti'yi zor sokuyor. Bu isimlerin AK Parti'den milletvekili, il ve ilçe başkanları gibi teşkilatta görevli olan bazı isimleri kadrosuna katacağı konuşuluyor.

AK Parti içinde yeni partilerin 'oy dağılımına' olası etkileri değerlendiriliyor. Yeni partilerin kuruluş zamanları yakınlaştıkça Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’na partiden geçiş olup olmayacağı, iki yeni partinin nereden oy alabileceğine ilişkin olasılıklar da daha sık değerlendiriliyor.

Babacan ve Davutoğlu'nun hangi kesimlerden oy alabileceği hesapları yapılırken, ortaya çıkan tablolar 17 yılın sonunda önemli bir bölünmeye gebe olunduğunu gösteriyor. Parti kulislerinde, Babacan’ın daha çok Millet İttifakı’ndan oy alacağı, Davutoğlu’nun ise AKP’nin tabanından oy çekebileceği kaydediliyor.

Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre; AKP'nin oylarının giderek MHP'ye daha çok kaydığı, bugün seçim olsa aradaki milletvekili farkının azalacağı konuşuluyor. AKP kulislerinde, Aralık ayında kurulması beklenen siyasi partilerin siyasete etkileriyle ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

BAHÇELİ, AK PARTİ SEÇMENİNİ MIKNATIS GİBİ ÇEKİYOR

AK Parti’den sınırlı geçiş: Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ekipleri, partilerine AK Parti’den çok sayıda geçiş olacağı, istifaların yaşanacağı yönünde açıklamalar yapsa da parti tabanından geçiş sınırlı olur. Cumhurbaşkanı Erdoğan muhalifi olanlar zaten partiden ayrıldı. Bunlar daha çok İYİ Parti’ye gitti. Ama anketlere bakıldığında İYİ Parti’de bir erime gözleniyor. MHP’nin oyları ise artıyor. İYİ Parti seçmeni MHP’ye gitmez, ama nereye gittiği de belirsiz. Babacan, daha çok Millet İttifakı’nı oluşturan partilerden oy alır, daha çok da İYİ Parti’den seçmen kayması olur. Davutoğlu ise AKP’nin eskiden gelen tabanını kendine çekebilir.

MHP'ye geçiş var: 23 Haziran seçimlerinde AK Parti’nin kaybettiği seçmenin ağırlıklı olarak MHP’ye gittiği gözlemlenmişti. Anketlere göre MHP’nin oyu artıyor. AK Parti seçmeninin, MHP’ye kaymaya devam ettiği, hatta bu kaymada artış olduğu söyleniyor. AK Parti yönetimine, teşkilatlarına, belediye başkanlarına kızanlar MHP’ye gidiyor. Bahçeli, AK Parti seçmenini mıknatıs gibi çekerek Cumhur İttifakı’nda kalmasını sağlıyor, karşı ittifaka geçmesini engelliyor. Şu an bir seçim olsa Cumhur İttifakı’nın milletvekili sayısı yine 300-350 arasında olur. Ancak çıkaracağı 300 milletvekilinin iki parti arasındaki dağılımı 200’e 100 mü olur, yoksa 150-150 mi olur, kestirmek oldukça zor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdilik bu durumdan rahatsız değil. Çünkü AK Parti’den gitse de seçmen MHP’ye kaydığı için Cumhur İttifakı’na kalıyor, karşı ittifaka gitmiyor. Erdoğan, bu nedenle Cumhur İttifakı’na sahip çıkıyor.

Bahçeli istemezse olmaz: Böyle bir ortamda seçim istemek intihar olur. Devlet Bahçeli istemediği sürece erken seçim olmaz. Bahçeli’nin seçim isteyeceği bir durum yok. Çünkü az milletvekiliyle büyük işler yapıyor. MHP’li milletvekilleri, AK Parti’li milletvekillerinden daha etkili bir durumda.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum