“oruca Alışan Bünyeler, Bayram Tatlılarına Karşı Korunmalıdır”

“oruca Alışan Bünyeler, Bayram Tatlılarına Karşı Korunmalıdır”

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, bayramda tatlı konusunda dikkatli olunmasını istedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, bayramda tatlı konusunda dikkatli olunmasını istedi. Dr. Köksal, “Oruca alışan bünyeler, bayram tatlılarına karşı korunmalıdır. Şekerli yiyeceklerden, hamurlu tatlılardan ve yağlı yiyeceklerden kaçınılması gerekir.'' dedi.

Ramazan boyunca sadece iki öğün beslenmeye alışan vücudun metabolizma hızının düştüğüne dikkat çeken Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Köksal, bayram sebebiyle fazla miktarda tüketilen hamur işleri ile tatlıların kısa sürede hızlı kilo aldırabileceğini söyledi. Bayramda ölçüsüzce besin tüketmenin hem sağlıklı bireyler için hem de kronik hastalığı olanlar için büyük risk oluşturabileceğini ifade etti.

Dr. Köksal, “Şekerli yiyeceklerden, hamurlu tatlılardan ve yağlı yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Bayramla birlikte, özellikle tatlı tüketiminde artış gözlenmektedir. Artan tatlı tüketimi, yağ ve kolesterolde ani yükselişlere neden olabileceği için ailesinde hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol ve diğer kalp-damar hastalıkları, mide, bağırsak hastalıkları olanların ve yaşlıların bu konuda daha hassas davranmaları gerekiyor. İkram edilen her şeyi bitirmek yerine tadına bakmak daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca Ramazan süresince sıvı alımı düştüğü için bayramda ayran, komposto gibi sıvı içeriği yüksek gıdalar ile su içilerek günlük sıvı ihtiyacımız olan 2-2.5 litre sıvı alınmalıdır.'' bilgisini verdi.

Samsunluların Ramazan Bayramı’nı sağlıklı geçirmeleri için il genelindeki tüm sağlık kurumlarının koordineli olacağını açıklayan Dr. Köksal, insan gücü, tıbbi donanım, lüzumlu sarf malzemesi, ilaç, serum ve ambulans yönünden 24 saat kesintisiz hizmet vereceklerini ifade etti.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.