Orsam, Suriye'nin Kuzeyi İçin Rapor Yayınladı

Orsam, Suriye'nin Kuzeyi İçin Rapor Yayınladı

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) 'Suriye’nin Kuzeyindeki Çatışmalar ve Olası Etkileri' konulu bir rapor yayınladı.

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) 'Suriye’nin Kuzeyindeki Çatışmalar ve Olası Etkileri' konulu bir rapor yayınladı.

        ORSAM Ortadoğu Danışmanı Yrd. Doç. Serhat Erkmen tarafından hazırlanan rapor, hali hazırda çatışmaların sürdüğü ve tartışmaların devam ettiği bir ortamda süreci anlamaya, öngörebilmeye ve doğru politikalar oluşturulmasına altyapı imkanı sunuyor.

        Çalışmada, çatışma sürecinin başlamasına giden süreç, Suriye'deki iç savaşın geldiği aşama ve Kürtler üzerindeki etkileri, Kürt partiler arasındaki güç mücadelesi ve çatışmaların Türkiye’deki barış sürecine etkisi ele alındı.

        Suriye'nin kuzeyinde 16 Temmuz 2013’de başlayan çatışmalar 1 yıl önce Türkiye’nin gündemine gelen bölgeyi bu sefer daha büyük bir ağırlıkla gündeme getirdi. Olayların gidişatına ilişkin bir fikir sahibi olabilmek için olayın köklerinin nerede yattığına ilişkin bir hatırlatma yapılan raporun başlangıcında, öncelikle 2012 yılının Ekim ayındaki çatışmalar incelendi.

        Çalışmanın sonunda 19 Temmuz 2012 tarihinden 19 Temmuz 2013 tarihine kadar geçen dönemde Suriyeli Kürtler bağlamında yaşanan gelişmelerin yer aldığı bir kronoloji hazırlandı.
    
        Raporun detaylı Türkçe PDF dosya linki; http://www.orsam.org.tr/tr/trUploads/Yazilar/Dosyalar/2013812_164.pdf olan adresi altında konuyla ilgilenenlerin dikkatine sunuldu.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.