Organik tarım üssü projesi

Organik tarım üssü projesi

Ticaret Borsası Başkanı Uğur Kaleli, KOP kapsamında 15 ilçede 320 köy ve beldeyi kapsayan alanda Konya Organize Organik Tarım Bölgesi oluşturulması önerisinde bulundu.

Konya Ticaret Borsası’nın (KTB) yeni yönetimi, geride kalan seçimleri ve bundan sonra yapılacak olan projeleri açıkladı. Borsa binasında düzenlenen toplantıya gazeteci ve yazarlar davet edildi. 

15 İLÇEDE 320 KÖY VE BELDEYİ KAPSAYAN ORGANİK TARIM BÖLGESİ
Seçim sonuçları ve tarıma ilişkin genel bir değerlendirme yapan KTB Başkanı Uğur Kaleli, Türkiye’nin en büyük Ticaret Borsası olduklarını anımsatarak, bu büyüklüğe yakışır seçim sonrası görev değişikliği olduğunu dile getirdi. Uğur Kaleli, komite seçimlerinden sonra tek liste ile yapılan yönetim kurulu seçimlerinde desteğini esirgemeyen üyelere ve emeği geçen tüm yönetim, çalışan, kişi, kurum ve kuruluşlara, bundan önce borsaya hizmetleri olmuş tüm eski yönetim kurulu, meclis başkanı ve üyelere teşekkür etti. Borsa’da artık seçim döneminin sona erdiğini ve hizmet döneminin başladığını vurgulayan Uğur Kaleli, ana gündem konularının yeniden yapılanma ve değişim olacağının altını çizerek şöyle devam etti: “Vizyon olarak; çoğulcu ve katılımcı bir anlayışla hareket eden, üyelerimizle gönüldaşlığı sağlayan, Konyamızın tarım, tarımsal ürün ticareti ve sorunlarıyla yakından ilgilenen ve çözüm üreten, işbirliği ve değişime açık, sürekli gelişen bir kurum olma yönünde çaba sarf eden bir anlayış içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Temel stratejik hedeflerimiz ise; odanın önümüzdeki dönem için bir stratejik planını çıkarmak, yerel kurumlar arası diyalog ve işbirliğini en üst düzeye çıkarmak, organik tarımsal üretimin ilimizde yaygınlaşmasına önem vermek ve Borsa bünyesinde organik ürünler borsasının kurulması, pazarlanması ve ihracatı konularında çalışmak, KOP tarım eylem planı önerisine tam katılımlı destek vermektir. Ayrıca KOP kapsamında 15 ilçede 320 köy ve beldemizi oluşturan alanda Konya Organize Organik Tarım Bölgesi’nin oluşturulmasını önermektir. Plan hayata geçirilince Konya tarımı modern bir alt yapıya kavuşacak, tüm Türkiye’yi beslemeye yetecek hale gelecek, ilgili sanayi kollarımız daha da gelişerek ihracatımız artacaktır. ”
KONYA’DA ÜRETİLEN BUĞDAYIN ÇOĞU 2. VE 3. SINIF KALİTEDE OLDU
Tarım sektörü ve çiftçinin içinde bulunduğu duruma ilişkin de değerlendirme yapan Başkan Uğur Kaleli, Konya çiftçisinin özellikle 10 yıldır süregelen ciddi bir kuraklıkla karşı karşıya kaldığını hatırlatarak, “Ancak bu sene yağışlar Konya bölgesinde uzun yıllar ortalamasının üzerinde seyretmektedir. Konya merkez yağış ortalaması metrekareye 200 kilogramdır. Geçmiş yıllara nazaran yüzde 20 daha fazla yağış alınmıştır. Önümüzdeki Nisan-Mayıs aylarında yeterli yağış alındığı takdirde özellikle buğday üretiminde iyi sonuçlar alınabilecektir” dedi. Buna rağmen kuraklık ve süne gibi nedenlerden dolayı bölgede üretilen buğdayda özellikle kalite ve verimde ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Uğur Kaleli, “Konya bölgesinde 2008 hasat edilen 1 milyon 500 bin ton buğdayın büyük bölümü 2. ve 3. sınıf kalitede olmuştur. 1. sınıf buğday miktarı çok az olduğundan bu açığı kapatmak için bölgemizde yüksek miktarda buğday ithal edilmiştir” diye konuştu. Kaleli, Konya çiftçisinin koşullar gereği kuru tarım yapmak durumunda kaldığını ve bir sezonda ikinci-üçüncü ürün alma gibi bir alternatifi olmadığı için tahıl ambarı özelliğini koruması adına desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Bunun için bakanlığın tarım havzaları, ürün bazında bölgesel desteklemeyi hayata geçirmesi gerektiğine dikkat çeken Kaleli, Konya’nın buğdayda tarım havzası olup, ürün bazında bölgesel destekleme almasının büyük önem taşıdığını ifade etti.
600-800 BİN TON SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİMİ YAPILMALI
Bakanlığın ayrıca sertifikalı tohum kullanımını mutlaka yeterli hale getirmesini isteyen Uğur Kaleli, şöyle devam etti: “2003 yılına kadar 50-70 bin ton sertifikalı üretim yapılırken, 2003 yılından sonra 280 bin sertifikalı tohum üretimi yapılır hale gelinmiştir. Ancak bu da yeterli değildir. Ülkemizin sertifikalı tohum ihtiyacı 600–800 bin ton civarındadır. Yine kaliteli ve verimli buğday için mutlaka süne ile mücadelenin devam ettirilmesi gerekir.” 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.