Okullar Açılırken 'İlk Gün Sendromu' Sizi De Sarmasın!

Okullar Açılırken 'İlk Gün Sendromu' Sizi De Sarmasın!

Uzman Psikolog Ayben Ertem, okulların başlaması ile anne babalar için de, çocuklar için de okula başlamak duygusal olarak çok kolay olmadığını belirtti. Okulda 'ilk gün sendromu' sizi de sarmasın diyen Ertem, "Birçok ebeveyn çocuklarını...

Uzman Psikolog Ayben Ertem, okulların başlaması ile anne babalar için de, çocuklar için de okula başlamak duygusal olarak çok kolay olmadığını belirtti. Okulda 'ilk gün sendromu' sizi de sarmasın diyen Ertem, "Birçok ebeveyn çocuklarını okula gönderirken orada tek başına tüm gün yalnız başına birçok şeye karar vermek zorunda kalacak ve zorlanacak diye endişe yaşarken bir yandan da bağımsız olacak olmalarına sevinerek kendi içlerinde karmaşa yaşayabiliyorlar." dedi.

Uzman Psikolog Ayben Ertem okula yeni başlayacak çocuklar ve ebeveynlere tavsiyelerde bulundu. İlk defa okula başlayacak çocukla iyi iletişim kurmanın öneminden bahseden Psikolog Ertem, “Hayatında büyük değişiklikler olacağını ancak bu değişimlerin çok iyi değişimler olduğunu anlatın ve yeni şeyler öğrenecek olmasıyla ilgili, onu heveslendirin ki o da kendine güvenli bir şekilde okula başlasın.” dedi.

Çocuğa okul hayatıyla ilgili farklı hususlardan bahsetmenin faydalı olacağını söyleyen Ayben Ertem, “Yeni başlayacağı çevreye daha rahat adapte olabilmesi için, onu biraz daha bağımsız hareket edebilmesi için cesaretlendirebilirsiniz. Birçok şeyi kendisinin yapmasına izin verin ki okulda zorluk çekmesin. Kendi başına giyinebilme, yemek yeme ellerini yıkamak, tuvalete gitmek, şişelerin kapaklarını açmak, ambalaj kapakları açmak gibi becerileri ne kadar çok edinmiş olursa okulda da o kadar rahat eder.” ifadelerini kullandı.

Okulla ilgili çocuğunuzla duygularını konuşun diyen Ertem, şunları ifade etti: “Okul hakkında ne düşündüğünü sorun. Size sorular sormasına izin verin. Çocuğunuzu dinleyin ve onu eleştirmeden susturmadan sorularına mümkün olduğunca cevap verin ve onları kaygılandırmayın. 'Daha sen kendi pantolonunu/ayakkabını giyemiyorsun, nasıl okula gideceksin' gibi sözler söylemeyin”

Çocuğunuzla beraber okulu gezin diyen Uzman Psikolog Ayben Ertem, "Okullar açılmadan birkaç gün öncesinde okula beraber gitmek, gezmek yararlı olur. Hatta aynı okula gidecek arkadaşları varsa, onlarla birlikte böyle bir organizasyon yapabilirsiniz. Ayrıca okulla ilgili konuşmak da öğrenci adayını rahatlatacaktır." dedi.

Pozitif konuşarak çocuğunuzun heyecanını paylaşın diyen Ertem, "En önemli adım, okulla ilgili çocuğunuzla pozitif konuşarak onun heyecanını paylaşın. Ayrıca çocuğunuzun ihtiyacı olacak şeyleri önceden almaya dikkat edin. Son dakikaya bırakılan ya da unutulan şeyler ilk günlerden çocuğunuzda kaygı yaratabilir. Okula ne zaman gideceğini kimin bırakacağını kimin alacağını da anlatın." ifadelerini kullandı.

Ertem, okulun ilk günü neler yapabileceğini ise şöyle sıraladı: "Okulun ilk gününde çocuğunuzun çantasını hazırlamasına ve içine yiyecek, içecek ve bir takım yedek kıyafet koymasına yardım edin. Koyduğunuz kıyafetle ilgili öğretmeni de bilgilendirin ki küçük kazalar olabilir. Giyinmek için hazırlanırken kendilerinin giyinmesi için teşvik edin ki okulda giyinip soyunurken fazla zorlanmasın.

Çantasının içindeki eşyalara birlikte tekrar bakın ki okuldan gelirken çantasında ne var ne yok bilsin. Kaybolan eşyaları için de öğretmenle konuşması gerektiğini söyleyin. Evden zamanında çıkın okula telaşlı bir şekilde gitmeyin ve sınıfına girdikten sonra bir süre bahçede olun. İlk günü okuldan siz almaya çalışın, erken gidin ve onun görebileceği bir yerde onu bekleyin. Okulun nasıl geçtiğini ve onun heyecanını mutlaka paylaşın, onu dinleyin ve duygularını eleştirmeden alın."

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.