Okullar Açılırken Çocuklardaki Gribe Dikkat

Okullar Açılırken Çocuklardaki Gribe Dikkat

Uzmanlar, sonbaharın gelmesi ve okulların açılması ile birlikte çocuklarda grip vakalarının da başladığı belirtildi. Özellikler yüksek ateş, halsizlik, öksürük gibi belirtilerle başlayan grip, çocuklarda en sık görülen hastalıkların...

Uzmanlar, sonbaharın gelmesi ve okulların açılması ile birlikte çocuklarda grip vakalarının da başladığı belirtildi. Özellikler yüksek ateş, halsizlik, öksürük gibi belirtilerle başlayan grip, çocuklarda en sık görülen hastalıkların başında geldiği açıklandı. Uzmanlar, çocukların gripten koruması için grip aşısı yapılması gerektiğini vurguladı.

Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Fazilet Karakoç, çocuklarda grip hastalıkları ve aşısı hakkında bilgi verdi. Karakoç, "Grip salgınları en çok sonbahar ve kış aylarında görülmektedir. Özellikle küçük çocukları, yaşlıları ve kronik hastalığı olan kişileri etkilemektedir. Eğer çocuğunuzun astım ya da başka bir kronik bir hastalığı varsa grip olmaması için en başta aşılanma gibi gerekli önlemler alınmalıdır. Çocuğunuz risk grubunda olmasa da grip aşısının yapılması yıl içinde grip olma riskini azaltacaktır." dedi.

Risk grubunda olanlar için Prof. Dr. Fazilet Karakoç şunları sıraladı: "Astım, diyabet, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, nörolojik ya da nöromuskuler hastalıkları olan çocuklar ve bu çocuklar ile aynı evde yaşayan diğer kişiler. Uzun süreli aspirin tedavisi alan çocuklar ve adolesanlar (Koma, karaciğer hasarı ve ölüme neden olan Reye Sendromu gelişebilme riski nedeni ile.) Kanser hastaları, organ ve kemik iliği nakli yapılanlar ve bu kişiler ile aynı evde yaşayanlar. Hasta bakımı ile ilgilenen sağlık çalışanları. Hamile kadınlar (Hamileliğin ilk 3 ayından sonra grip aşısı yapılabilir.) Emziren anneler (Bebeğini emziren bir annenin grip aşısı olmasında bir sakınca yoktur.) 6 aydan küçük çocukların bulunduğu evlerde yaşayanlar ve özellikle bu çocukların bakımları ile ilgilenen kişiler."

Grip tehlikeli bir hastalık diyen Prof. Dr. Karakoç, "Grip enfeksiyonu, hiç bir sağlık sorunu olmayan kişilerin bile günlerce hatta haftalarca okula, işe gidememesine neden olmaktadır. Ateş, baş ağrısı, yorgunluk, öksürük, boğaz ağrısı, kas ağrısı gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Grip enfeksiyonu; bakteriyel pnömoni, kas iltihabı, kalp kasının ya da kalp etrafındaki zarın iltihabı, menenjit ve çocuğun vücudunun susuz kalması var olan kronik hastalığın kötüleşmesine sebep olabilmektedir." ifadelerini kullandı.

Çocuğun grip halinde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğinin vurgulayan Karakoç,

"Eğer grip semptomlarını takiben çocuğun durumu ağırlaşıyor; ateş, titreme, göğüs ağrısı, terleme, yeşil ya da kanlı balgam, dudaklarda ya da tırnaklarda morarma oluyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Bazı hastalarda nefes alma esnasında göğüste batma şeklide ağrı olabilmektedir. Bazı çocuklarda ise; karın ağrısı zatürrenin tek bulgusu olabilir. Zatürre tanısında, hastanın muayenesine ek olarak akciğer grafisi çekilmesi ve balgam testi yapılması gerekebilmektedir." dedi.

Grip sezonu başlamadan aşı olunmalı diyen Prof. Dr. Fazilet Karakoç, "Grip salgınının zamanı, şiddeti ve sezonun uzunluğu bir yıldan diğerine değişebilmektedir. Grip virüsleri, her yıl değişebildiği için o yıl salgın yapması muhtemel grip etkenleri belirlendikten sonra aşılar hazırlanmaktadır. Bu nedenle aşının, grip sezonu başlamadan önce mümkün olduğunca erken yapılması uygun olacaktır." diye konuştu.

Aşı dışında yapılması gerekenleri ise Prof. Dr. Karakoç, şöyle sıraladı: “Çocuğum geçen yıl grip aşısı olmuştu; ama yine de hastalıktan kurtulamadık ya da grip aşısı olmasına rağmen çocuğum yine de grip oldu gibi düşünceler her yıl bu mevsimde sıkça olmaktadır. Unutmayın ki; çocuklarda gelişen grip benzeri üst solunum yolu enfeksiyonlarının %80’i influenza değildir ve diğer virüsler ya da bakteriler tarafından oluşmaktadır. Aşının ise bu enfeksiyonlar üzerine etkisi yoktur. Aşı olmanın yanı sıra çocukların gribe yakalanmasını önlemek için bazı önlemler de alınmalıdır. Çocukları hasta kişilerden uzak tutmak, sık sık el yıkama, grip enfeksiyonu kapılmışsa mikrobun yayılmasını önlemek için evde istirahat ettirerek okula göndermemek, bol sıvı almasına ve sağlıklı beslenmesine dikkat etmek alınabilecek diğer önlemlerdir. "

Doğru ilaç kullanılmalı diyen Prof. Dr. Fazilet Karakoç, "Grip enfeksiyonuna yol açan 'influenza' bir virüs olduğu için antibiyotiklerden etkilenmemektedir. Bu tür virüslere etkili olan bazı ilaçlar vardır. Hastalık bulguları ortaya çıktığı anda bu ilaçların kullanılması, hem hastalığın daha hafif geçirilmesine yardımcı olur hem de zatürre gibi tehlikeli komplikasyonları azaltabilmektedir." dedi.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.