Okul Başarısı İçin Göz Sağlığı Önemli

Okul Başarısı İçin Göz Sağlığı Önemli

Göz Doktoru Op. Dr. Adem Öztekin, göz sağlığı ile okul başarısı arasında doğrudan ilişki olduğunun belirtti. Öztekin, "Özellikle miyop, hipermetrop ya da astigmat hastalığı olan bir çocuk, okulda tahtayı göremeyebilir ve bu da başarısız...

Göz Doktoru Op. Dr. Adem Öztekin, göz sağlığı ile okul başarısı arasında doğrudan ilişki olduğunun belirtti. Öztekin, "Özellikle miyop, hipermetrop ya da astigmat hastalığı olan bir çocuk, okulda tahtayı göremeyebilir ve bu da başarısız olmasına yol açar. Belli bir süre sonra çocuk dersten kopar." dedi.

Medicine Hospital doktorlarından Op. Dr. Adem Öztekin, okulların açılacağı şu günlerde göz sağlığı hakkında bilgiler verdi. Her üç çocuktan birinde görme bozukluğu olduğunu belirten Öztekin, "Türkiye'de her üç çocuktan birinin kırma kusuruna sahip. Bu yüzden aileler yeni eğitim-öğretim dönemine başlamadan önce çocuklarının göz muayenelerini yaptırmalı." ifadelerini kullandı.

Çocuklarda göz kusurlarının çok ihmal edildiğini belirten Adem Öztekin, aileleri bu konuda daha duyarlı olmaya çağırdı. Göz sağlığı ile okul başarısı arasında doğrudan ilişki olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Adem Öztekin şunları söyledi: "Miyop, hipermetropya da astigmat bir çocuk okulda tahtayı göremiyorsa başarısız olacak demektir. Belli bir süre sonra çocuk dersten kopar. Ders çalışırken göz ağrısı, sulanma ve kaşıntıyla karşılaşabilir. Belli bir süre sonra çocuk yorulmaya başlar ve direk olarak derslere ilgisizleşmeye başlar. Bu nedenle çocukların okula başlamadan önce mutlaka göz muayenesi olmalı. Başarının yakalanmasında kaliteli görmenin çok büyük payı var."

Tedavi ile ilgili Öztekin, "Çocuğunuz sizinle göz teması kurduğunda her iki gözü birbirine paralel duruyor mu? Gözlerden birinde içe ya da dışa kayma ya da iki göz birbirinden bağımsız hareket ediyormuş izlenimi var mı? Okurken veya televizyon seyrederken başını sürekli bir yöne çevirme, başını eğme, bir gözünü kapalı tutma, sık sık göz kırpma, gözlerini kısma ya da ovalama, okur veya yazarken çok yakından bakma, satır kaydırma veya sürekli parmakla takip etme, yakın işleri sevmeme, kısa sürede dikkat dağılması veya dalgınlaşma, oyun oynarken topu tutma, ayakkabı bağlama veya düğme ilikleme gibi el-göz koordinasyonu gerektiren işlerde zorlanma, okulda tahtayı netleştirebilmek ve yazılara odaklanabilmek için sürekli kendini zorlama sonucu oluşabilecek sık baş ağrısı şikayeti olan çocuklarda göz bozukluğu olma ihtimali yüksektir. Bu tür şikayetleri olan çocuklar bilgisayarlı ya da retinoskopi denilen göz muayenesinde geçirilmeli ve göz bozukluğu varsa tespit edilmeli ve tedavi edilmelidir. Göz genişletici damlalar kullanılarak yapılan bu muayene sonucunda çocukta miyop, hipermetrop, astigmat olup olmadığı tespit edilir." diye konuştu.

Bazı çocukların rahatsızlıklarını dile getirmediğini ifade eden Op. Dr. Adem Öztekin, "Aileler de bu durumu fark edemediklerinde çocukların başarısı azalıyor. Zekâsında bir sorun olmadığı halde dikkat ve ilgilerinde hissedilir değişiklikler ortaya çıkabiliyor." dedi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.