Öcalan Hdp Heyeti İle Görüştü: Çözüm Süreci Pratikleşme Aşamasına Geçti

Öcalan Hdp Heyeti İle Görüştü: Çözüm Süreci Pratikleşme Aşamasına Geçti

Abdullah Öcalan, çeşitli sıkıntı, engelleme, provokasyon, ağırdan alma ve tek yanlı dayatmalara rağmen yürütülen diyalog sürecinin yeni bir format altında devam ettiğini belirterek, sürecin yakın dönemde önemli bir pratikleşme aşamasına...

Abdullah Öcalan, çeşitli sıkıntı, engelleme, provokasyon, ağırdan alma ve tek yanlı dayatmalara rağmen yürütülen diyalog sürecinin yeni bir format altında devam ettiğini belirterek, sürecin yakın dönemde önemli bir pratikleşme aşamasına geçtiğini söyledi. Bu safhanın sadece Türkiye'nin değil, bölgenin kaderini de belirleneceğini ifade eden Öcalan, “Özellikle hükümetin bu ciddiyetle meseleye yaklaşması ve hız kazandırması hayati bir önemdedir.” diye ifade etti.

İŞ KAZASI CİNAYETLERİNİ KINADI

Öcalan ile İmralı Cezaevi'nde görüşme yapan HDP heyeti, görüşmeye ait notları, yazılı bir açıklama ile kamuoyuna paylaştı. Açıklamada, Öcalan'ın İstanbul'da hayatını kaybeden işçiler için "Neo-liberal sistemin amansız yok ediciliği ve çürütücülüğü altında emekleriyle yaşamaya çalışan madenciler, inşaat işçileri ve mevsimlik tarım emekçilerinin maruz kaldığı iş cinayetlerini kınayarak, son iş cinayetinde hayatını kaybeden inşaat emekçilerinin ailelerine başsağlığı diledi." denildi.

Heyetin görüşmeden aktardıkları göre; İmralı’da yapılan son görüşmede Öcalan, “Çeşitli sıkıntı, engelleme, provokasyon, ağırdan alma ve tek yanlı dayatmalara rağmen yürüttüğümüz diyalog süreci yeni bir format altında ve yakın dönemde önemli bir pratikleşme aşamasına gelmiştir.” diye görüş belirtti. Bu safhanın sadece ülkemizin değil, bölgemizin kaderini de belirleyeceğini kaydeden Öcalan, “Özellikle hükümetin bu ciddiyetle meseleye yaklaşması ve hız kazandırması hayati bir önemdedir” ifadelerini kullandı. Öcalan, artık somut adımlara büründürülmeyen hiç bir söylemin pratik bir karşılık oluşturmayacağına da dikkat çekti.

"AYDIN AKADEMİSYEN VE POLİTİKACILARA İHTİYAÇ VAR"

Öcalan, meseleyi bu ciddiyet ve sorumlulukla ele almaya çalışan bütün aydın, akademisyen ve politikacıları yakından izlediğini ve böylesi büyük bir meselede daha geniş kesimlerin öneri ve katkılarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu vurguladı. “Tam da bu aşamada gösterilecek ciddiyet ve titizlik bölgemizin önündeki yüz yılı kaosla mı, yoksa bereketli eşit ve adil bir demokrasiyle mi geçireceğine dönük bir belirleyicilik ihtiva edecektir” diyen Öcalan, yeni hükümetin hiçbir mazeret kalesine sığınmadan anlamlı ve derinlikli müzakereleri başlatacak ilke ve mekanizmaları biran önce hayata geçirmesi gerektiğini vurguladı.

HASTA TUTSAKLARIN DURUMU

Hasta tutsakların durumuna dikkat çeken Öcalan şunları kaydetti: “Hasta tutsakların durumundaki aciliyet ve onlara dönük yaklaşımdaki lakaytlık göz önüne alındığında müzakere ruhu eğer hasta bedenlere can veremeyecekse bu çözümü halka anlatmak imkansız hale gelecektir. Bu mesele bir müzakere maddesi olamayacak kadar insani ve hayati bir hakkın kullanımından ibarettir.”

Şengal ve Rojava başta olmak üzere Kürt halıkna yönelik bir soykırımı amaçlayan saldırılara karşı da katkı sunan herkese selamlarını iletti. Öcalan, şöyle devam etti: “Êzidî, Türkmen ve Asuri-Süryani halkları başta olmak üzere katliam tehlikesiyle karşı karşıya olan bütün halkların öncelikle yaşam hakkı olmak üzere tüm değerlerinin korunmasını bir onur meselesi ve ortak yaşama olan inancımızın teminatı sayıyoruz.”

Son özel selamını hasta tutsaklara gönderen Öcalan, onların özgür koşullarda tedavilerine başlandığı haberini biran önce duymayı istediğini belirterek sağlık dileklerini gönderdi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.