Obama’dan Putin’e ‘sınıfın Arka Sırasındaki Sıkılmış Çocuk’ Benzetmesi

Obama’dan Putin’e ‘sınıfın Arka Sırasındaki Sıkılmış Çocuk’ Benzetmesi

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya ile son dönemde gerilen ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Rusya ile son dönemde gerilen ilişkiler konusunda açıklamalarda bulundu. İki ülke arasında artan gerginliğe rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile kişisel olarak kötü ilişkisi olmadığını ifade eden Obama, “Biliyorum ki basın beden diline önem veriyor. Onun arkasına yaslanıp durmak gibi bir tarzı var, sınıfın arka sırasındaki sıkılmış çocuğa benziyor. Ama doğrusu şu ki görüşmelerimiz çoğu kez çok verimli geçiyor” dedi.

Konuşmasında son günlerde iki ülke arasında yaşanan gerilim ve Putin ile G-20 zirvesindeki özel görüşmesini iptal etme sebebine açıklık getiren Obama, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya ve ABD ilişkilerinde her zaman bir gerilim olduğunu söyledi. Obama, “Bazı alanlarda ortaklık, diğer alanlarda rekabet var” dedi.

İran ve Afganistan konusunda yapılan ortak çalışmalardan örnekler vererek Medvedev döneminde ilişkilerde daha iyi gelişmeler gösterdiklerini belirten Obama, Putin’in devlet başkanı olması sonrası Rusya tarafında ABD karşıtı söylemlerin arttığına dikkat çekti. Rusya ile son birkaç ayda Suriye ve insan hakları gibi konularda sorunlar yaşadıklarını hatırlattı. Snowden gelişmesini ‘farklılıkların son bölümü’ olarak nitelendiren Obama, Putin ile görüşmesini iptal etmesini sadece Snowden olayına bağlı olmadığını ifade etti. Obama, “Gelişme göstermeyi düşündüğümüz çeşitli konularda Rusya adım atmadı.” dedi.

"PUTİN İLE KİŞİSEL OLARAK KÖTÜ BİR İLİŞKİM YOK"

Putin ile yapılacak özel görüşmeyi iptal etmesine rağmen St. Petersburg’daki G-20 zirvesine katılacağını hatırlatan Obama, Putin ile kişisel olarak kötü bir ilişkisi olmadığını söyledi. Buna rağmen basının beden diline önem verdiğini bildiğini belirten Obama, “Onun arkasına yaslanıp durmak gibi bir tarzı var, sınıfın arka sırasındaki sıkılmış çocuğa benziyor. Ama doğrusu şu ki görüşmelerimiz çoğu kez çok verimli geçiyor.” şeklinde konuştu.

"SNOWDEN’İN VATANSEVER OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM"

Snowden konusuda da değinen Obama, Snowden’ın vatansever olduğunu düşünmediğini söyledi. NSA programları hakkında Snowden’ın sızdırmaları olmadan önce de benzer konuşmalar yaptığını dile getirdi. Snowden'ın üç konuda suçlandığına dikkat çeken Obama, "yaptığının doğru olduğuna inanıyorsa tüm ABD vatandaşları gibi gelip ülkesinde mahkemeye çıkabileceğini" söyledi. CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.