Numara yoğunluğu

Numara yoğunluğu

Nüfus cüzdanında kimlik numarası olmadığı için oy kullanamayacak olan vatandaşlar, cüzdanlarını değiştirmek için müdürlüklere başvurunca yoğunluk yaşandı

OY KULLANMAK İSTEYENLER NÜFUS’A

Yerel seçimlerde, nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası olmayan ve sayısı yaklaşık 10 milyon olduğu bildirilen vatandaşlar eğer nüfus cüzdanlarını değiştiremezse oy kullanamayacak. Nüfus cüzdanında kimlik numarası bulunmayan ancak oy kullanmak isteyen vatandaşlar nüfus müdürlüklerinde uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu. Konya’da da özellikle Selçuklu Nüfus Müdürlüğü’nde yoğunluk yaşanıyor.

VALİLİKLERE GENELGE GÖNDERİLDİ

Nüfus cüzdanı değiştirme taleplerini karşılamak üzere nüfus müdürlüklerinin 30 Mart 2009 tarihine kadar hafta sonları da açık tutulacağıyla ilgili olarak Valiliklere bakanlık tarafından genelge gönderildi. Buna göre valilikler, il ve ilçelerindeki nüfus yoğunluğunu göz önünde bulundurarak mesai saatlerini iş durumuna göre hizmet sunumunda hiçbir aksamaya yol açmadan tüm talepleri karşılayacak şekilde yeniden düzenleyecek.

NÜFUS CÜZDANINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Konya Merkez İlçe Nüfus Müdürü Mustafa Yılmaz, geçtiğimiz hafta sonu merkezdeki ilçe nüfus müdürlüklerinin Cumartesi ve Pazar günü çalıştıklarını aktardı. Nüfus cüzdanını değiştirmek isteyen vatandaşların işlemlerinin 5 dakikada tamamlandığını aktaran Yılmaz, cüzdanı değiştirmek için iki fotoğraf ve mahalle muhtarından alınan cüzdan talep belgesiyle bizzat kişinin gelmesi gerektiğini vurguladı. 

 

Nüfus’ta seçim yoğunluğu

 

Nüfus cüzdanında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunmayan vatandaşlar, seçimde oy kullanamayacak. Bunun sonucu olarak nüfus dairelerinde, kimlik yenileme işlemleri nedeniyle, seçime sayılı günler kala büyük yoğunluk yaşanıyor

 

Yerel seçimlerde, nüfus cüzdanında TC Kimlik Numarası olmayan ve sayısı yaklaşık 10 milyon olduğu bildirilen vatandaşlar eğer nüfus cüzdanlarını değiştiremezse oy kullanamayacak. Oy kullanmak isteyen vatandaşlar nüfus müdürlüklerinde uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu. Nüfus cüzdanı değiştirme taleplerini karşılamak üzere nüfus müdürlükleri 30 Mart Pazartesi gününe kadar hafta sonları da açık tutulacak.

Bu dönemde valilikler, il ve ilçelerindeki nüfus yoğunluğunu göz önünde bulundurarak mesai saatlerini iş durumuna göre hizmet sunumunda hiçbir aksamaya yol açmadan tüm talepleri karşılayacak şekilde yeniden düzenleyecek.

EN ÇOK YOĞUNLUK SELÇUKLU’DA YAŞANIYOR

Konya Merkez İlçe Nüfus Müdürü Mustafa Yılmaz, geçtiğimiz hafta sonu merkezdeki ilçe nüfus müdürlüklerinin Cumartesi ve Pazar günü çalıştıklarını aktardı. Özellikle Selçuklu ilçe nüfus müdürlüğünde yoğunluğun yaşandığını belirten Mustafa Yılmaz, “Selçuklu’da normal mesai gibi çalışıldı. Normal zamanlarda da saat 18:00’a kadar çalışıyoruz. 30 Mart 2009 tarihine kadar yoğunluğa göre çalışmalar devam edecek” dedi.

Bakanlığın valiliğe gönderdiği genelgeye göre 30 Mart’a kadar çalışılacağının belirtilmesine rağmen, o gün seçim olduğu için bir önceki gün büyük yoğunluğun yaşanacağını tahmin ettiklerini dile getiren Mustafa Yılmaz, hafta içi olduğu gibi hafta sonu da mesai saatlarinin dışında da çalışılacağını duyurdu.

Nüfus müdürlüklerinde çalışanların mesai durumlarını müdürlüklerin ayarlayacağına işaret eden Yılmaz, çalışanların mesai ücretlerinin de verileceğini kaydetti.

Nüfus cüzdanını değiştirmek isteyen vatandaşların işlemlerinin 5 dakikada tamamlandığını da aktaran Yılmaz, cüzdanı değiştirmek için iki fotoğraf ve mahalle muhtarından alınan cüzdan talep belgesiyle bizzat kişinin gelmesi gerektiğini vurguladı. 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum