Nüfus cüzdanı değiştiren sayısı Konya'da 50 bini aştı

Nüfus cüzdanı değiştiren sayısı Konya'da 50 bini aştı

Konya Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Celal Kara, beklediklerinin de üstünde bir nüfus cüzdanı değiştirme talebiyle karşılaştıklarını belirterek, ''Konya'da bugüne kadar değiştirdiğimiz nüfus cüzdanı sayısı 50 bin, çıkardığımız nüfus kayıt örneği sayısı ise 3

Kara yaptığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde seçmenlerin oylarını kullanırken, Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası taşıyan belgeleri ibraz etmelerinin zorunlu olduğunu duyurduğunu anımsattı.
Bu duyurunun ardından nüfus cüzdanlarında TC Kimlik Numarası bulunmayan vatandaşların, seçimlerde oy kullanabilmek için, ülke genelinde nüfus müdürlüklerine başvurarak, kimliklerini değiştirme yoluna gittiklerini anlatan Kara, kimlik değiştirme işlemlerinin 14 Mart tarihinden bu yana Konya'daki nüfus müdürlüklerinde de yoğunluğa neden olduğunu vurguladı.
İlk günlerde nüfus müdürlükleri önündeki kuyrukların çok uzadığını, ancak personelin özverili şekilde vatandaşın kimlik değişikliği talebini karşılamak için elinden geleni yapmaya devam ettiğini ifade eden Kara, şunları kaydetti:
''Üzerinde TC Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile yine nüfus müdürlüklerinden nüfus kayıt örneği alınarak oy kullanılabileceğinin açıklanmasının ardından, nüfus cüzdanı değiştirme kuyrukları azaldı. Çünkü nüfus müdürlüğünden alınan tek nüfus kayıt örneği ile bir ailedeki fertlerin tamamı oy kullanabilecek. Çünkü bu nüfus kayıt örneğinin üzerine birden fazla kişinin TC Kimlik Numarasını yazabiliyoruz, bu işlem her bir kayıt örneği için yaklaşık 1 dakika sürüyor.''
14 Marttan bugüne kadar Konya il genelinde değiştirdikleri nüfus cüzdanı sayısının 50 bin, çıkardıkları nüfus kayıt örneği sayısının ise 30 bini aştığını dile getiren Kara, ''Nüfus cüzdanı değiştirme ve nüfus kayıt örneği almada, vatandaşlarımızdan beklediğimizin üzerinde talep geldi. Bundan sonra da her gün yaklaşık 4-5 bin başvuru olacağını tahmin ediyoruz'' dedi.
Vatandaşların nüfus cüzdanı değiştirme ve Nüfus Kayıt Örneği alma işlemlerini hafta sonu da yapabileceklerini belirten Kara, ülke genelinde tüm nüfus müdürlüklerinin seçim günü akşamına kadar açık kalıp, vatandaşa hizmet vermeye devam edeceğini sözlerine ekledi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.