Nt Genel Müdürü Kara: Okul Alışverişiniz Çocuğunuz İçin Tehlikeli Olmasın

Nt Genel Müdürü Kara: Okul Alışverişiniz Çocuğunuz İçin Tehlikeli Olmasın

Kırtasiye sektörünü öncü firmalarından NT Mağazaları'nın Genel Müdürü Murat Kara, okul alışverişinde alınacak ürünlerde dikkat edilmesi gereken 3 şartın; sağlıklı, şiddet içermeyen, çevreci ürün olduğunu söyledi. Okulların...

Kırtasiye sektörünü öncü firmalarından NT Mağazaları'nın Genel Müdürü Murat Kara, okul alışverişinde alınacak ürünlerde dikkat edilmesi gereken 3 şartın; sağlıklı, şiddet içermeyen, çevreci ürün olduğunu söyledi.

Okulların açılmasına sayılı günler kala velilere kırtasiye ürünleri hakkında bilgi veren NT Genel Müdürü Murat Kara, denetimsiz kırtasiye ürünlerinde fitalatlar, azor, kanserojen, alerjen boya maddeleri, ağır metallerin bulunduğunu ve insan sağlığını tehdit ettiğini kaydetti. Kara, "NT olarak mağazalarımıza gönderdiğimiz ürünler için tedarikçilerimizden ürünlerin numunelerini ve laboratuvar sonuç belgelerini talep ediyoruz. Bilgi ve belgeler tamamlandıktan sonra satın alma sürecini başlatıyoruz. Sağlıklı ve kaliteli ürün konusunda kriterimiz çok açık; kendi evlatlarımızın kullanmasını istemeyeceğimiz ürünleri mağazalarımızda bulundurmuyoruz. Ucuz diye alınacak kırtasiye ürünleri çocukların ve ailelerin sağlığını tehdit edecektir. Ailelerin okul alışverişi için sağlık ve kalite güvencesi verebilen yerleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz." diye konuştu.

Kırtasiyede hangi üründe neye dikkat edilmesi konusunda da bilgi veren Kara, "Silgiler; kanserojen madde içermemeli. Çantalar; vücut ağırlığının yüzde 15’ini geçmemeli. Ağır çantalar çocuklarda fiziksel rahatsızlıklara neden oluyor. Oyun hamurları; katkı maddesi içermemeli, çabuk kurumamalı, doğal malzemelerden yapılıyor olmalı. Küçük yaştaki çocuklar ağırlıklı olarak kullandığı için çocuğun yutma yeme gibi risklere karşılık sindirim ile dışarı atmalı ve çocuğa zarar vermemeli. Makaslarda özellikle küt uçlu makaslar tercih edilmeli. Sağ el sol ele yatkın, stoplu makaslar olmalı. Yapıştırıcıların solvent içermemesi gerekiyor. Suluklar, plastik olanlarında özellikle 1. sınıf plastik kullanılmış olması gerekiyor. Burada en büyük sorun koku problemidir. Sıcaklık karşısında suya bırakacağı partiküller sağlığa zarar verebilir." diye konuştu.

Kırtasiyede çizgi film karakterlerinin çocukların kararlarını etkileyen önemli bir etken olduğuna dikkat çeken Kara, "Çocukların özellikle hayali ve çizgi film karakterlerinden çok etkilendiği günümüzde, kırtasiye ürünlerinin üzerinde bulunan şiddet içerikli görseller ve mesajlar, çocukların ruhsal sağlığını tehdit ediyor. NT olarak şiddet içerikli ürünlere mağazalarımızda yer vermeyerek çocukların gelişimlerinin olumsuz etkilenmemesini sağlıyoruz." dedi.

Özellikle okul alışverişinin en önemli kısmı olan kırtasiyede çevreci ürünlerin son yıllarda dikkat çektiğini aktaran Kara, şu ifadelere yer verdi:

"Okul alışverişinde çevreci ürünlerin tercih edilmesi ürünleri kullanacak çocuklarımız için daha iyi bir çevre bırakabilmek için çok özel bir fırsat. Çevreci ürün alışverişi gelecek nesillere çevre bilinci eğitiminde çok önemli bir yer ediniyor. Çocukluğunda çevreci ürün kullanan çocuk, büyüdüğünde aynı hassasiyeti sürdürüyor. Çevreci ürün denildiğinde doğaya zarar vermeyen, geri dönüşüm imkânı olan, organik maddelerden yapılmış ürünleri çevreci ürün olarak kabul ediyoruz. 17 milyon öğrencinin olduğu ülkemizde okul kırtasiyesi kullanımının yüksek düzeyde olması bu ürünlerin çevreci olmasına daha fazla özen göstermemizi gerektiriyor. NT olarak raflarımızda yer verdiğimiz ürünlerin çevreye zarar vermeyecek, geri dönüşümü mümkün olan maddelerden yapılmasına özen gösteriyoruz. Çevreci ürün konusunda hassas olan tedarikçilerle çalışmayı tercih ederek bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koyuyoruz."

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.