NEÜ’de ‘Gel’ fotoğraf sergisi açıldı

NEÜ’de ‘Gel’ fotoğraf sergisi açıldı

2023 ‘Mevlana Yılı’ etkinlikleri kapsamında; Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi tarafından akademisyen ve öğrencilere yönelik ‘Gel’ Fotoğraf Sergisi ve Mevlevi Mukabelesi düzenlendi.

NEÜ Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliklere NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Arslan, Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muzaffer Ercan Yılmaz, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, Nezahat Keleşoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durmuşoğlu Saltalı, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu fuaye alanında, fotoğraf sanatçısı Mustafa Bülent Pirinççi’nin “Gel” isimli fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Sergi açılışının ardından Mevlevi Mukabelesi programına geçildi. Burada bir konuşma yapan NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Arslan, “Bilindiği gibi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Resmi Gazete'de yer alan genelge ile 2023'ün 'Mevlana Yılı' olarak kutlanması kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi olarak NEÜ Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi, İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi ile birlikte Mevlevi Mukabelesi ve Fotoğraf Sergisini düzenledik. İlim sanat ve manevi iklimin bir arada olduğu bir ortamda buluştuk. Hz. Mevlana, Konya’mızdan çıkarak bütün dünyaya yayılan bir aşk ve inanç ikliminin temsilcisi olmuştur. Yerel ile evrenseli, inancı ve sevgiyi, ilim ve coşkuyu bir arada iç içe getirip bizlere ve tüm insanlığa sunan yüce bir kişiliktir. Hz. Mevlana ve Mevlevilik kültürünü yeni nesillere tanıtmanın, bu kültürü canlı ve diri tutmanın heyecanını taşıyoruz” dedi.

Dekan Arslan, etkinliklere destek veren tüm paydaşlara ve programlara katılım sağlayan akademisyen, öğrenci ve davetlilere teşekkür etti.

Konuşmanın ardından İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi tarafından Anlatımlı Mevlevi Mukabelesi gerçekleştirildi.

Konya Büyükşehir Belediyesinin katılımcılara Mevlevi Şerbeti ikramı ile etkinlikler sona erdi.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.