Neden bedelli yaptı

Neden bedelli yaptı

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Aziz Yıldırım açıklaması

Bakanlık Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, basın yayın organlarındaki, Yıldırım'ın askerlik durumuna ilişkin haberlerle ilgili açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

Askerlik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Askerlik Kanunu'na eklenen ''temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacakların'' belirlendiği geçici 46. Maddeye atıfta bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bedelli askerlik uygulaması hem yurt içi hem de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı kapsayacak şekilde uygulanmış ve 15 Haziran 2012'de itibarıyla başvurular sona ermiştir. Ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız için dövizle askerlik uygulaması devam etmektedir. Bu kapsamda, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış, 31 Aralık 2011 itibarıyla 30 yaşından gün almış olanlar ile haklarında 'askerliğe elverişli değildir' kararlı rapor tanzim edilen yükümlülerden istekli olanların kanunda yer alan bedeli ödemek suretiyle bedelli askerlik hizmetinden faydalanmalarına imkan tanınmıştır.

Adı geçen şahsın yoklaması esnasında yapılan muayenesi neticesinde, hakkında İzmir Asker Hastanesi Baştabipliğinin 4 Kasım 1983 tarihli raporuyla 'askerliğe elverişli değildir' kararı verilmiştir. Anılan şahıs, bedelli askerlik hakkından faydalanmış ve askerlik işlemleri Askerlik Kanunu'nun geçici 46. Maddesi hükümleri çerçevesinde yürütülmüştür. 'Askerliğe elverişli değildir' kararlı sağlık raporuna ilişkin cumhuriyet başsavcılıklarınca yürütülen soruşturma kapsamında Bakanlığımızdan talep edilen mevcut bilgi ve belgeler, ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilmiştir.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.