Nasreddin Hoca Kitap Dağıttı, Fuara Çağırdı

Nasreddin Hoca Kitap Dağıttı, Fuara Çağırdı

‘Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor’ projesi kapsamında bir kitap fuarı açıldı.

Konya’nın Akşehir ilçesinde Akşehir Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi, Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile Eğitim Center Yayınevi işbirliği ile düzenlenen ‘Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor’ projesi kapsamında bir kitap fuarı açıldı.

06-30 Nisan 2015 tarihleri arasında açık kalacak fuar boyunca Türkiye’nin birbirinden ünlü ve değerli yazarı da Akşehirlilerle buluşacak. Fuar açılışı öncesi, okumanın ve fuarın önemine dikkat çekmek amacıyla Temsili Nasreddin Hoca da eşeği ve çömezleri ile birlikte Akşehir cadde ve sokaklarını dolaşarak, hem kitap dağıttı hem de karşılaştığı kişileri kitap fuarına davet etti.

Akşehir Nasreddin Hoca Konağı’ndaki Akşehir 1. Kitap Fuarı Açılış Töreni’ne Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Garnizon Komutanı Albay Erdal Canol, Yazarlar; Suat Turgut, Yalvaç Ural, Sinan Yağmur, Öznur Karaeloğlu, Süleyman Bulut, Nehir Aydın Gökduman, Nureddin İğci, Ömer Bekir Kazan, İlçe Protokolü, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fuar açılışı öncesi bir konuşma yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, ‘Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor’ projesinin önemine dikkat çekerek proje kapsamında bugüne kadar yapılanları anlattı. Kitap fuarının bu projenin ayaklarından bir tanesi olduğunu söyleyen Başkan Akkaya, “Türkiye’de televizyon seyretme oranı günlük 10-12 saat arası iken hamdolsun Akşehir’imizde elde ettiğimiz istatistiklere göre bu oran 4 saat civarıdır. Bu noktada Akşehirli hemşehrilerimizin televizyonlara çok takılı kalmadığını ve daha bilinçli olduğunu görüyoruz ve bununla da gurur duyuyoruz. Kitap okuma noktasında da Akşehir olarak Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Türkiye ortalaması yüzde 13 iken Akşehir’imizde bu oran yüzde 15 görünüyor. İnşallah bu tür faaliyetlerle, sizlerin de desteğiyle bu oran artacak. Çünkü biz biliyoruz ki kitap öğrenmenin en önemli yoludur. Bütün insanların öğrenmede en önemli kullandıkları araç yüzde 60 oranında kitaptır. Bunun dışında kitap insanın kendini keşfetmesini, tanımasını, güvenmesini sağlar. Okuduğu bilgiler sayesinde insanlarla daha rahat bir iletişim kurar. Bu sebeple kitap okumak gerçekten çok önemli” diye konuştu.

Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin de projenin önemine dikkat çekerek, projede emeği geçen başta Akşehir Belediyesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti. Kaymakam Sezgin, “Günümüzde her şey sürekli değişiyor. Okullarda öğrendiğimiz bilgiler okulları bitirdikten birkaç yıl sonra eskiyor. Dolayısıyla biz okulları bitirdikten sonrada okuma alışkanlığı olması için çocuklarımıza bu tür kampanyalarla okuma alışkanlığını verebilirsek belki bu alışkanlığı kazandırabilir ve geleceğe dönük önemli bir adım atmış oluruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, Akşehir Atatürk Ortaokulu Halk Oyunları ekibi, Akşehir yöresi oyunlarından oluşan bir halk oyunu gösterisi sundu. Fuar açılışı öncesi fuar alanı yakınındaki ağaçlara asılan kitaplar, protokol tarafından öğrencilere dağıtıldı. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği etkinlikte öğrenciler meyve toplar gibi dallardaki kitapları topladı.

Açılış törenine katılan protokol üyeleri daha sonra hep birlikte Akşehir 1. Kitap Fuarı’nın açılış kurdelesini kesti. 06 -30 Nisan tarihleri arasında açık kalacak fuar boyunca birçok yazar Akşehirli kitapseverlerle buluşurken, imza günleri, söyleşiler de fuar alanında kitapseverlerle buluşacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.