Müdür Atamalarına Ampul Kırarak Protesto

Müdür Atamalarına Ampul Kırarak Protesto

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi’nce organize edilen, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ve siyasi parti yöneticileri tarafından desteklenen eylemde, okul müdürü atamalarını protesto eden eğitimciler siyah...

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Eğitim-Sen Nevşehir Şubesi’nce organize edilen, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ve siyasi parti yöneticileri tarafından desteklenen eylemde, okul müdürü atamalarını protesto eden eğitimciler siyah renkli ampul kırdı.

Hükümet Konağı’nda bulunan Atatürk anıtı önünde gerçekleştirilen eyleme MHP İl Başkanı Göksel Taşçı, CHP Merkez İlçe Başkanı Semasi Yücel, BBP İl Başkanı Şerafettin Karataş, Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Turgay Çetin, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ve siyasi parti yöneticileri, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. Eyleme katılan eğitimciler 'Ağustos sıcağında 28 Şubat soğuğunu yaşıyoruz', 'Siyasetle gelenler siyasetle giderler', 'Yönetici atama yönetmeliği mi, yandaş atama yönetmeliği mi', 'Yetimin hakkına göz dikmeyin', 'Eğitime siyaseti bulaştırmayın', 'Torpil değil adalet istiyoruz', 'Liyakat mı, yandaşlık mı' pankartlarını taşıdı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından konuşan Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Urgenç, müdür atamaları için geçerli olan kriterlerin bilgisayar kullanamama 10 puan, bayan hocalara erotik fıkra anlatma 10 puan, kul hakkı yeme 10 puan, hafta sonu eşinden habersiz kamu dairesine gelip sohbet sitelerine takılma 10 puan, okulda öğretmenleri derse sokmaktan acizlik 10 puan, haksız yere yolluk alıp devleti zarara uğratma 10 puan olarak sıralandığını söyledi. Yalaka, üç kağıtçı Milli Eğitim yetkililerinden 75 puanın altında aldıklarını kaydeden Urgenç, eğitimcilerin en büyük sıkıntıları 1944’de, 1982’de ve bugün yaşadıklarını belirtti. Urgenç, bu ülkenin vatansever insanlarının Ağustos sıcağında 28 Şubat’ın soğuğunu yaşadığını da ifade etti.

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Mustafa Uğur ise 21 Ağustos 2014 tarihinden sonra ülkede yaşayan ülkücülerin, Atatürkçülerin, ulusalcıların, milli görüşçülerin ve bir çok cemaat mensubunun "Yeni Türkiye" kavramı altında yok edileceğinin sinyalinin verildiği bir tarih olduğunu kaydetti. AKP iktidarının ortaya atmış olduğu içi boş "Yeni Türkiye" kavramının ilk hedefinin iktidar gibi düşünmeyen, iktidarın ilgili kişilerinin elini öpmeyen, dik duruşlu ve onurlu eğitimciler olduğunu kaydeden Uğur, “Ülke genelinde yedi bin okul müdürü bir gecede görevinden alınmış ve kazanılmış tüm hakları yok sayılmıştır. Elbette Nevşehir'de görev yapan eğitimciler de kul hakkı yiyen bu sistemin kurbanı olmuştur. Kamu sektörünün her kolunda ciddi bir kıyım yapan, kendi gibi düşünen ama yönetici olmayı değil yönetilmeyi hoş gören birçok kişilik yoksunu kamu personeli idareci koltuklarına oturtulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı bir gecede değiştirilen kanun ve yönetmeliklerle "Benim ilkem önce ülkem" diyen kişileri görevden almış, "Benim ilkem önce RETE'EM diyen" diyenleri makamlara görevlendirmiştir. Emperyalizm ile anılan birden fazla ülkenin Türkiye'nin sırlarını dinlediği şu günlerde ilgililer bu hainliğe karşı sert açıklamalar yapacaklarına, içimizdeki hainleri temizleyeceklerine, gücünün yettiği gariban devlet memurlarına bıçak biler hale gelmişlerdir. Sözde sıfır sorun parolası ile övünenler şimdi de milli eğitimde aynı komik politikayı uygulayarak okullardaki huzuru sıfırlamışlardır.” dedi.

“Kısa bir süre önce Türk Eğitim-Sen'den istifa edeni müdür yapacağız” diye Nevşehir'de sendikalarına bıçak bileyenlerin bu oyunun tutmaması üzerine şimdilerde hıncını Türk Eğitim-Sen üyelerini makamlardan alarak ödetmeye çalışmakta olduklarını kaydeden Uğur, “Hani balkonlarda 77 milyonu kucaklayacağız diye hamaset siyaseti yapanlar nerede? 1980'li yıllardaki zulmü yaşayan, 28 Şubat'ta her türlü zorluklarla katlanan bizler bugünlerde de aynı uygulama ile karşı karşıya olduğumuzu aziz Türk milletine açıklamayı kendimize birer borç biliriz. Ülkemizde yeniden ötekileştirme, kutuplaştırma, cezalandırma uygulamaları başlamıştır ve görünen odur ki ardı arkası kesilmeyecektir.” diye konuştu.

"SİYASETLE MAKAMLARA GELENLER BAŞARI SAĞLAYAMAZ"

Siyasetle makama gelip, geçmişe dair hiçbir başarı olmayanların geleceğimiz olan çocuklara hangi ideali, hangi başarıyı, hangi huzuru vereceklerini soran Uğur, şöyle dedi: “Yeni atanan siyasal idarecilerin okullardaki çocuklarımızı da ailelerinin siyasal görüşlerine göre sınıflandırmayacağının garantisini bu saatten sonra kim verebilir? Asıl amaç 80 ve 80 öncesinde olduğu gibi gençleri ayrıştırmak ve birbirine düşman etmek midir? Şu an arkamızda bulunan devlet dairesinde vekil olarak görev yapan ve tek amacı şahsi rahatı için paralar harcamak olan müdür mü Nevşehir'e huzuru verecektir? Lüks makam odaları, pahalı duvar kağıtları ve mobilyalarla süslü odasında personelini aşağılamayı kendisine hobi edinen vekil müdür mü çocuklarımızın geleceğine dair projeler üreterek başarıyı sağlayacaktır? Yaklaşık 14 gündür duyarlı sivil toplum örgütü ve siyasi partilerin ana gündemi olan bütün bu saydığımız sorunların çözümü adına adım atmayan iktidar yalakası odaklar kendi çocuklarının da geleceği ile oynandığının farkındalar mı? Yıl sonunda açıklanacak olan liselere ve üniversitelere giriş sınav sonuçlarındaki başarısızlığın sonucunda işgal ettikleri makamlardan istifa etmeye hazır durumdalar mı?

SİYAH RENKLİ AMPUL KIRILDI

13 yıldır kamu çalışanlarını ve ülkemiz insanlarının içini karartan siyah ampulü kıracağım. Hiç kimse sahipsiz değildir. Bu ülkenin duyarlı insanları vardır ve gereğini yapacaktır. Yüce yargıya güvenimiz, Yüce Allah’a da inancımız sonsuzdur. Asrın kıyımı olarak kabul edilen kıyımdan bir an önce iktidar vazgeçer, okullarımızdaki huzurlarımız yeniden 2014-2015 eğitim-öğretim yılında devam eder.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.