Mucit öğrenciler

Mucit öğrenciler

Bozulan sinevizyona sinirlenen öğrenciler, daha iyisini üretti. TUBİTAK projeyi onaylayarak patentini satın aldı

Konya'da eğitim- öğretim veren Selçuklu Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi Elektronik bölüm öğretmeni ve öğrencileri derste kullandıkları sinevizyon cihazı bozulunca dersler aksamasın diye daha ucuz ve uzun ömürlü bir gösterim cihazı üretti. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu da (TÜBİTAK),  hem projeyi onayladı hem de patentini satın aldı.
Konya'da eğitim veren Selçuklu Anadolu Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte birçok projeye imza atıyor. Öğrenciler, sigaraya duyarlı detektörden sonra şimdi de piyasadakilerden daha ucuz ve uzun ömürlü bir sinevizyon üretti. Sinevizyonun icadı ise tam bir traji komik olaylar dizisinden oluşuyor. Elektronik öğretmeni Adem Çay, bu olayları şöyle anlattı: “Sinevizyonla ders anlattığım sırada projektör bozuldu. Yaptırmak istediğimde de çok yüksek bir ücret istediler. Biz de bunu karşılayamayacağımız için başka yollar düşünmeye başladık. Sonra öğrencilerimle oturarak, daha ucuz ve uzun ömürlü bir sinevizyon cihazı yapmaya karar verdik. Ancak, ilk denemede istediğimiz sonucu alamadık. Ama yılmadan devam ettik. İkinci denemede daha kaliteli bir görüntü elde ettik. Daha sonra projemizi ilerletmeye karar verdik. Bu süreçte ekonomik sorunlarla karşılaştık. Projeye kendi cebinden para harcadığım oldu. Eh sonunda da diğer cihazlara göre daha kaliteli görüntü elde eden, daha ucuz ve uzun ömürlü bir cihaz üretmeyi başardık. Projelerini TÜBİTAK Ar-Ge'ye sunduk.”
Bir süre geçtikten sonra TÜBİTAK'ın projeyi satın aldığını belirten Çay, ürettikleri sinevizyonların piyasadakilerden 3 kat daha uzun ömürlü olduğunu söyledi. Normal projeksiyon cihazlarının lambasının arızalandığında yaklaşık 600 TL’ye değiştirildiğini belirten Çay, "Bizim ürettiğimiz sinevizyon da ise lamba 40 TL'ye değişiyor. Hem de onlara kıyasla 3 kat daha dayanıklı. Normalde bir lamba ile 2 bin saat yansıtılıyor. Bizim projemizde ise bu oran 7 bin saate kadar çıkabiliyor. Hem kaliteli hem de ucuz olması bakımından ticareti yapılabilir. Proje ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlanabilir. Şuan ürettiğimiz sinevizyon sinema salonlarında 5x7 metre ebadında görüntüyü bozulmadan duvara yansıtılabiliyor. Geliştirdiğimiz takdirde daha geniş alana yansıtabiliriz. Gerekli destek verilse bizler daha büyük projelere imza atabiliriz." diye konuştu.
Ürettikleri sinevizyonla 72 saat kesintisiz görüntü elde edebildiklerine de değinen Elektronik öğretmeni Çay, normal sinevizyonların 5 saat çalıştıktan sonra aşırı ısınmaya bağlı olarak arızalandığı anlattı.
Öğrenciler ise eğitimleri için bu tür bilimsel etkinliklerin büyük önem taşıdığını ifade etti. Öğretmenlerinin bilgi ve tecrübelerinden faydalandıklarının altını çizen öğrenciler, “Her geçen gün yeni şeyler öğrendiklerini, yeni cihazlar icat etmenin derslere daha fazla odaklanmalarını sağladığını kaydetti.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum