Motosikletler kış uykusuna yattı

Motosikletler kış uykusuna yattı

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı İsmail Karakaya, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte motosikletlerin kışlık yerlerine kaldırılması gerektiğini söyledi

Türkiye Makine Mühendisleri Odaları Birliği (TMMOB) Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı İsmail Özkarakaya, Konya’nın motosikletin en yoğun kullanıldığı iller arasında yer aldığını belirterek, “Motosiklet Konya’da sosyal yaşantıda önemli bir yer işgal etmektedir. Artık kışın kendisini iyice gösterdiği ve kar yağışlarının beklendiği şu günlerde motosikletlerin yazın kullanılmak üzere kışlık yerlerine kaldırılma zamanı gelmiştir” dedi.

MOTOSİKLET AŞINDIRICI ETKİLERDEN KORUNMALI
Motosikletlerin kullanılacağı dönemlerde dış şartların aşındırıcı etkilerinden korunmasının bir sonraki sezona başlarken faydalı olacağını söyleyen Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı İsmail Özkarakaya, alınacak basit önlemlerle yeni sezona sorunsuz başlanabileceğini ifade etti. Alınan bu önlemlerin motosikletin ömrünü de uzatacağını kaydeden İsmail Özkarakaya, motosiklet bakımı için şunların yapılması gerektiğini söyledi: “Her şeyden önce motosikletinizi park edeceğiniz yeri belirleyin. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk olmayan, gelen geçenin çarpmayacağı, zemini düzgün, kimyasal maddelerin, dumanın ve çalışan elektrikli motorların olmadığı bir yerde saklanmalı”
SON TUR ÖNEMLİ
Motosikleti kaldırmadan önce yapılacak son bir turun önemli olduğuna değinen Özkarakaya, “Bu son tur, yağ değişimi için motorun normal çalışma sıcaklığına ulaşmasını sağlayacağından şarttır. Motosikletinizi kış boyunca korumak ve kalıcı hasarlara engel olmak adına yapacağınız en önemli iş motor yağını değiştirmektir. Motor yağını değiştirirken kesinlikle karteri normalden çok doldurmamalıdır. Yağ değişimi bitince motoru en az 20 dakika çalıştırmalı ve yağın motorun her tarafına yayılması sağlanmalıdır” dedi. Motosikletin kış için bırakılacağı yere getirildikten sonra, motor çalışır vaziyetteyken benzin musluğunun kapatılması gerektiğinin de önemli olduğunu bildiren İsmail Özkarakaya, “Motosikletin benzin musluğunu kapattıktan sonra kendi kendine stop edinceye kadar bekleyin. Bu şekilde karbüratörde ve yakıt borularında benzin kalmamış olur. Deponuzu kesinlikle yarım bırakmayın. Çünkü benzinin içinde bulunan su zamanla birikerek deponun pas tutmasına neden olabilir. Depoda benzin bırakmanın tek koşulu deponun tamamen dolu olması ve hava almamasıdır” dedi.
İsmail Özkarakaya, motosikletin kışa hazırlanması için yapılaması gerekenleri şöyle açıkladı: “Motosiklet varsa sehpaya alınmalı, silindir yağlanmalı, hava filtresi tıkanmalı, yakıt sistemi son kez kontrol edilmeli, akü sökülüp oda sıcaklığında muhafaza edilmeli, motor her türlü kir ve tozdan yıkanıp temizlenmeli.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.