Mobil cihazlar bilgisayarı geçiyor

Mobil cihazlar bilgisayarı geçiyor

Hayatımıza hızlı bir giriş yapan mobil cihazlar internet erişimi konusunda da bilgisayarları geçme yolunda ilerliyorlar.

Yalnızca bilgisayarlar tabanlı olarak internet erişimi birkaç yıl öncesine kadar yadırganacak bir durum değildi belki ancak artık işler biraz daha farklılaşmaya başladı. Bu farklılaşma noktasında fitili ilk ateşleyen unsur ise hiç şüphesiz 2011 yılında bilgisayar satışlarının akıllı telefon satışlarının gerisinde kalması hadisesi olmuştu.

IDC tarafından yayınlanan bir rapora göreyse durum çok daha ciddi boyutlarda. ABD’deki kullanıcılar için yapılan bir araştırmada, internete yalnızca bilgisayarlar üzerinden erişen kullanıcıların sayısı 2012 yılında 240 Milyon iken 2016 yılında bu sayı 225 Milyon’a gerileyecek. Aynı dönem için mobil cihaz kullanıcıları 174 Milyon’dan 265 Milyon’a tırmanacak ve mobil cihazlar 2015 yılında üstünlüğü sağlamış olacak.

ABD için yapılan bu araştırma aslında dünyanın birçok bölgesinde geçerli bir durum. Ülkemizde de türevi bir değişime tanık oluyoruz. Özellikle sosyal ağlar bu konudaki değişimin en önemli etkeni olarak dikkat çekiyor.

Örneğin dünya genelinde Facebook’a an itibariyle yalnızca bilgisayarlardan erişim %66 seviyesindeyken, 2016 yılında bu sayı %52’lere gerilemiş olacak. Bunun yanında mobil reklamcılık pazarı 2011’de 6 Milyar Dolar olarak gerçekleşmişti. 2016 için beklentiler ise pazar hacminin 28.8 Milyar Dolar’a ulaşacağı yönünde.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.