Mısır Üreticisinin Gözü Tmo’da

Mısır Üreticisinin Gözü Tmo’da

Mısır hasadına sayılı günler kalırken, üretici Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklayacağı destekleme alım fiyatına odaklandı.

Mısır hasadına sayılı günler kalırken, üretici Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklayacağı destekleme alım fiyatına odaklandı.

Adana Çiftiler Birliği Genel Sekreteri Oana Çorat, bayramdan sonra mısır hasadının başlayacağını ancak, piyasada fiyatların iniş seyrinde olmasının üreticiyi kaygılandırdığını bildirdi. Geçen yıla oranla mısır ekim alanlarında yüzde 20’lik artış tahmin ettiklerini belirten Çorat, ‘’Türkiye kendine yetecek kadar mısır üretiyor, hatta ihtiyaç fazlasıyla karşılanabilecek düzeyde. Üreticinin şu anda en büyük beklentisi TMO’nun tatminkâr bir destekleme alım fiyatı açıklamasıdır. Bu açıklama da erken yapılmalı.” dedi.

Mısırda düşündürücü bir olayın da kök çürüğü hastalığının görülmesi olduğunu belirten genel sekreter Çorat, bunun verimde bir miktar düşüşe yol açabileceğini kaydetti. Ovanın acilen bir ürün değişimine geçmesi gerektiğin altını çizen Çorat, “Üretici de bu değişimin gerektiğinin farkında ancak, seçim yapamıyor. Çünkü maliyeti yüksek fiyatı düşük, pamuğun durumu ortada. Soyanın ciddi bir şekilde teşviğe ihtiyacı var. Bu ihtiyaç karşılanırsa üretici münavebe bitkisi olarak bu ürüne yönelebilir. Bu yöneliş, ham yağ açığı olan Türkiye ekonomisi için de faydalı olacaktır. Ayrıca, 50 kuruş olan fark ödemesinin de minimum 75 kuruş seviyesine yükseltilmesinin gerektiği kanaatindeyim.” dedi.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.