Mhp'li Özcan Yeniçeri: Erdoğan Atatürk Kompleksine Tutuldu

Mhp'li Özcan Yeniçeri: Erdoğan Atatürk Kompleksine Tutuldu

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Erdoğan'ın bir Atatürk kompleksine tutulduğunu belirterek "Kendisini, bir Cumhuriyetin kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk vardı bir de ben vardım diye bir konumlandırmak gibi bir tavır içerisine girdiğini...

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Erdoğan'ın bir Atatürk kompleksine tutulduğunu belirterek "Kendisini, bir Cumhuriyetin kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk vardı bir de ben vardım diye bir konumlandırmak gibi bir tavır içerisine girdiğini görüyoruz." dedi.

Mecliste basın toplantısı düzenleyen Yeniçeri, yolsuzluk ve rüşvet soruşturması için önce takipsizlik kararı verildiğini ardından da o soruşturmada görev alan emniyet yetkililerinin gözaltına alındığını ifade etti. "Mahkeme bu kararla gerçekte kararı değil yargıyı tartışma konusu haline getirmiştir." diyen Yeniçeri, Türkiye’de adalet duygusunun bu kararla onarılması imkânsız bir yara aldığına dikkat çekti.

Bu kararla iktidar yetkilileri hakkında yasaların uygulanmasının mümkün olamayacağının da ortaya çıktığını anlatan Yeniçeri, Deniz Feneri davasında olduğu gibi 17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda da aynı yol izlendiğini kaydetti. Aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu 96 şüpheli hakkında verilen takipsizlik kararına göre, kanunen takipsizlik kararının ardından silinmesi gereken tapelerin ileride delil olabilir gerekçesiyle imha edilmeyeceği ve saklanacağını belirten Yeniçeri, "Bu karar şu anlama gelmektedir: mevcut iktidarın baskısı yüzünden yargılama yapılamamıştır ama ileride şartlar normalleştiğinde açılacak davada delil olmak üzere kayıtlar ve tapeler saklanmıştır." diye konuştu.

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın çözüm sürecine yönelik açıklamalarıyla ilgili bir soruya Yeniçeri, "Burada sorumluluk ihalesi söz konusu. Genelkurmay Başkanı da biliyor ki kendisinden de hesap sorulacak. Onun için bu tür açıklamalarla Genelkurmay Başkanı sorumluluktan kurtulamaz. Devletin egemenliğini tartışma konusu yapan bir süreçten bahsediyoruz. Nasıl Genelkurmay Başkanının haberi olmaz; olan bitenden. Heykeller dikilirken, bayraklar indirilirken kırmızı çizgi yokmuymuş, yollar kesilirken? Ancak öyle görünüyor ki Genelkurmay Başkanı yol haritasından haberimiz yok dedi. Yol haritası ne demek; Öcalan'ı ne zaman çıkaracaksınız, eşbaşkan, yada eş cumhurbaşkanı yada eş başbakan ne zaman yapacaksınız; benim ondan haberim yok demeye getirdi muhtemelen." karşılığını verdib

MGK'da bazı şeylerin konuşulduğunun doğru olduğunu anlatan Yeniçeri, ayrıntıların değil ihtimal genel boyutlarıyla konuşulduğunu kaydetti. Bölgenin adım adım Türkiye'den koparılmaya doğru götürüldüğünü dile getiren Yeniçeri, herkesten bunun farkına varmasını ve bireysel sorumluluğunu üstlenmesini istedi.

PKK'ya silah yardımı konusundaki açıklamalara yönelik bir soruya ise Yeniçeri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin IŞİD ile mücadele etmemesi halinde IŞİD'in Türkiye ile mücadele edeceğini belirtti. Ülkenin başını ağrıtacağının altını çizen Yeniçeri, IŞİD'in Türkiye'de potansiyel bir tehdit olduğuna dikkat çekti. Ciddi bir örgütlenme kapasitesi olduğunu ve devletin harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Çankaya Köşkünde kalmayacağına yönelik bir soruya da Yeniçeri, "Bu post modern bir iktidar bizim iktidar. Onun için dününü inkar eden bir iktidar. Bu iktidar yeni Türkiye'den bahsediyor. Geçmişte olan biteni eski Türkiye olarak kabul ediyor ama Tayyip Erdoğan 61 yaşında; 61 senedir eski Türkiye'de yaşıyormuş. Birden yeni Türkiye üretti. 61 yıldır yaşadığı bir Türkiye'yi biranda eski ve kötü Türkiye olarak nitelendirdi. O zaman bu kadar kötü idiyse niye bu kadar kötülüğü yaptınız diye de sormak gerekiyor. Geçmişini inkar edenler Pol Pot rejimi, Stalin rejimi ve Hitler rejimi taraftarı olan kişilerdir. Onlar sıfırdan devlet kurmaya, bir strateji üzerinden hareket etmeye çalışırlar. Fakat unutulmamalıdır ki geçmiş hiçbir zaman geçmiş değildir. Geçmiş her zaman insanın gölgesi gibi insanla beraber ve toplumla beraber yürür. Tarihin yürüyüşünü kimse durduramaz. Dolayısıyla da efendim biz eskiyi sildik, yeni yol tuttuk, artık bu yenide kendimize göre eskinin bütün figürlerini ikinci plana atalım, başka tarafları tartışalım, başka taraflara taşınalım söylemleri, bir kompleks söylemlerdir. Erdoğan'ın bir Atatürk kompleksine tutulduğunu ben düşünüyorum bu tavrıyla. Kendisini, bir Cumhuriyetin kuruluşunda Mustafa Kemal Atatürk vardı bir de ben vardım diye bir konumlandırmak gibi bir tavır içerisine girdiğini görüyoruz. Zaten Anıtkabir'deki yazmış olduğu yazıda da işte Atatürk'ten sonra Cumhur ile Cumhurbaşkanı arasındaki mesafenin koptuğunu, kendisinin bunu inşa edeceğini söylüyor. Aşırı bir zorlama ile ifade edilmiş tarz ve tavırdır. Kendisinden öncekilere de saygısızlık olarak nitelendirilmesi gerekir." şeklinde konuştu.

Adli yıl açılış törenlerinin kaldırılacağına yönelik açıklamanın sorulması üzerine Yeniçeri, iktidarın kendi hoşuna gitmeyen herşeyi bir biçimde yasal bir kılıfla değiştirme ve dönüştürme çabası içerisine girdiğini söyledi. HSYK, internet, mahkeme ve yargıç değişikliklerini örnek verdi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.