Mhp'li Büyükataman: 12 Eylül, Fidanların Acımasızca Kırılma Tarihidir

Mhp'li Büyükataman: 12 Eylül, Fidanların Acımasızca Kırılma Tarihidir

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, "12 Eylül, Türk milletinin milli-kültürel erozyona karşı vatan topraklarının kaybedilmemesi için diktiği fidanların acımasızca kırılma tarihidir. Eylül'ün kırdığı güllerin ruhları şad, mekânları...

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, "12 Eylül, Türk milletinin milli-kültürel erozyona karşı vatan topraklarının kaybedilmemesi için diktiği fidanların acımasızca kırılma tarihidir. Eylül'ün kırdığı güllerin ruhları şad, mekânları cennet olsun." dedi.

    12 Eylül 1980 askeri darbesinin 34. yıldönümü nedeniyle açıklama yapan İsmet Büyükataman, darbeciler tarafından MHP yöneticileri dahil yüzlerce ülküdaşın, uydurulan senaryo, tertip, düzmece belge ve yalancı şahitlerle haksız yere suçlanarak, tutuklandığını, siyasi tarihe kara bir leke olarak geçen bu davada ülküdaşların, sanık sandalyesine oturtularak yargılandığını hatırlattı.

    "Elbette ki o zulüm ve baskı dolu günleri unutmamız mümkün değildir." diye devam eden MHP’li Büyükataman, Ülkücü kadroların; Mamak Askeri Cezaevi'nin meşhur ‘C 5 işkence haneleri’nde ve çeşitli hapishanelerde, yıllarca süren sorgularla hayatlarının karartıldığını kaydetti.

    "GENÇ YAŞTA HÜRRİYETLERİ ÇALINMIŞ GENÇ DAVA ARKADAŞLARIMIZ.."

    Büyükataman, "Genç yaşta hürriyetleri çalınmış dava arkadaşlarımız, dört duvar arasına tıkılarak, hayatları kendilerine ve ailelerine haram edilmiş, insanlık onuruna yakışmayan şartlarda, hayata tutunmaya çalışmışlardır. Psikolojik baskı, dayak, küfür gibi nice hakaretlerle birlikte vicdan, akıl ve ahlak sahibi hiçbir insanın kabul edemeyeceği çeşitli işkencelerle, kişilikleri rencide edilmiştir. Kelimelerle ifadesi mümkün olmayan bu insanlık dışı uygulamalar yetmezmiş gibi, üstüne üslük Savcı Nurettin Soyer'in tarihe utanç vesikası olarak geçmiş ve de içeriği iftiralarla doldurulmuş olan iddianamesi, çağımızın en ibret verici bir yargı sürecini başlatmıştır. Başta, MHP'nin Lideri Alparslan Türkeş olmak üzere yüzlerce ülkücü yargılanmış ve idamla cezalandırılmaları talep edilmiş, 587 sanıklı ‘MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’ başlamıştır. Bu iddia ve talep, 12 Eylül Darbecileri tarafından, merhum Genel Başkanımız Alparslan Türkeş'le birlikte ülkücülere kurduğu tuzağın, öyle basit bir kurgu olmadığını ortaya koymuştur."” şeklinde konuştu.

    "220 KİŞİNİN İDAMI İSTENDİ"

    12 Eylül 1980 ihtilalinden sonra, 29 Nisan 1981 tarihinde 945 sayfalık bir iddianame ile başlayan ve "TCK'nın 149. ve 146. maddelerinde yazılı cürümleri işlemek için silahlı cemiyet oluşturmak" suçlaması ile açılan davalarda, Alparslan Türkeş'in de içinde bulunduğu 220 kişinin idamının istendiğini belirten Büyükataman süreci anlatmayı şöyle sürdürdü: "5 yıl 11 ay 8 gün süren yargılama, 7 Nisan 1987 tarihinde sonuçlanmıştır. Mahkeme sonucunda 11 yıl 1 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılan Başbuğumuz Merhum Alparslan Türkeş, 7 Nisan 1985 tarihinde tahliye edilmiştir. Türk milliyetçiliğine düşman kişilerin öncülüğünde yapılan yargılama sonucunda, ülküdaşlarımızdan; 'Ahmet Kerse, Ali Bülent Orkan, Cengiz Baktemur, Cevdet Karakaş, Fikri Arıkan, Halil Esendağ, İsmet Şahin, Mustafa Pehlivanoğlu, Selçuk Duracık' idam edilmiş, nice dava arkadaşlarımız çeşitli cezalara çarptırılmış ve bazıları da, yargılanma sona ermeden ilahi rahmete kavuşmuşlardır. Darbecilerden hesap sormak, darbelerin önünü almak iddiasıyla yola çıkanlar; 12 Eylül davasında iki aciz ihtiyarı laf ola beri gele kavilinden müebbet hapis cezasına çarptırmış, o dönemde işlenen işkence suçlarına ilişkin ise davanın zaman aşımından düşürülmesine karar vermiştir."

    12 Eylül ile hesaplaşacağını iddia edip, bunun üzerinden siyaset yapanların her konuda olduğu gibi bu konuda da sözlerinde durmadıklarına dikkat çeken MHP’li İsmet Büyükataman, “12 Eylül Türk milletinin milli-kültürel erozyona karşı vatan topraklarının kaybedilmemesi için diktiği fidanların acımasızca kırılma tarihidir. Eylül'ün kırdığı güllerin ruhları şad, mekânları cennet olsun." dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.