Mhp İl Başkanı Atıcı: Müdür Atamaları 12 Eylül Uygulamarından Farklı Değil

Mhp İl Başkanı Atıcı: Müdür Atamaları 12 Eylül Uygulamarından Farklı Değil

MHP Balıkesir İl Başkanı Nuri Argun Atıcı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürlerinin performans değerlendirmesinde okul müdürlerinin bir gecede görevlerinden alındığını belirterek, "Başarılı oldukları halde puana ulaşamadıkları...

MHP Balıkesir İl Başkanı Nuri Argun Atıcı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürlerinin performans değerlendirmesinde okul müdürlerinin bir gecede görevlerinden alındığını belirterek, "Başarılı oldukları halde puana ulaşamadıkları iddia edilerek adeta kıyıma uğramışlardır. Bu uygulama 12 Eylül 1980 uygulamalarından farkı olmayan ve cumhuriyet tarihinde bu müdürlük atamaları eski günlerdeki haksızlıkları hatırlatır oldu." dedi.

MHP Balıkesir İl Başkanı Atıcı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Balıkesir Valisi'ne seslenerek yaşanan haksızlıklara dikkat çekti. "12 Eylül 1980 öncesine mi dönüyoruz?" diye soran Atıcı, "Okul müdürlüğü gibi devleti temsil eden, önemli bir görevin, sorumluluğunu taşıyabilmek için kanun ve yönetmeliklerdeki şartların yerine getirmesi zorunluluğu vardır. Bu şartlarda belirli kurallara bağlıdır. Belli bir süre memuriyeti olacak, sicili uygun olacak, ayrıca sınava girip yeterli not almak gerekmektedir. Şu anda görevden alınan bütün müdürler bu aşamalardan geçerek müdür olmuşlardır. Ancak bütün müdürler bir gecede görevlerinden alınmış ve başarılı oldukları halde puana ulaşamadıkları iddia edilerek adeta kıyıma uğramışlardır. Yoksa yandaş sendikaya üye olan kişilerin atamaları yapılmak mı isteniyor? 'Ben yaptım oldu' örneğiyle hareket edilmiştir. Kişilerin başarılı hizmetleri ve aldığı ödüllerin hiçbir önemi olmadığı uygulamalardan anlaşılmıştır." dedi.

Bu zihniyetle ülkenin yönetilemeyeceğini ifade eden MHP Balıkesir İl Başkanı, "Bu tarz davranışlar ancak geri kalmış ülkelerde uygulanır. Medeni ülkelerde toplam kalite yöntemi çerçevesinde kriter sistemleri kullanılır ve kişinin aldığı puanlar çerçevesinde o makama ataması yapılır. Bizde ise tam tersi bir haksızlıklar yapılarak hakkı olmayan insanların belli bir sendikaya üye diyerek kollanması kul hakkına girer. Hem hukuka hem de vicdanlara uymayan bu uygulamalardan dolayı, kul hakkı taşıyan bu yöneticilerin hem öbür dünyada hem de yarın kanun önünde hesap vereceklerini unutmadan uygulamalarını gözden geçirmelerini tavsiye ederiz." diye konuştu.

Hakları alınmış bu insanların veballerini üzerinde taşıyan görevlilerin bu uygulamaları bırakmasını isteyen MHP İl Başkanı Atıcı, "Bu uygulama 12 Eylül 1980 uygulamalarından farkı olmayan ve cumhuriyet tarihinde bu müdürlük atamaları eski günlerdeki haksızlıkları hatırlatır oldu. Sayın valim bu atamalar vicdan ve hukuka uygun mudur?" ifadelerini kullandı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.