Mevlana'nın çağrısı daha çok bilinseydi terör olma

Mevlana'nın çağrısı daha çok bilinseydi terör olma

Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Raminder Singh Jassal, Hindistan'da Mevlana'nın düşüncelerine ve prensiplerine bağlı çok sayıda insan olduğunu belirterek, ''Mevlana'nın evrensel kardeşlik ve sevgi çağrısı Hindistan'da daha fazla bilinseydi bu terör olayla

Mevlana'nın 735. Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri için Konya'da bulunan Hindistan'ın Ankara büyükelçisi Raminder Singh Jassal yaptığı açıklamada, daha önceki görev yerinin ABD olduğunu, Türkiye'de göreve başladığı bir aydan beri ilk ziyaretini Mevlana kenti Konya'ya yaptığını söyledi.

''Mevlana'nın Hindistan'daki etkisi sizin düşündüğünüzden çok daha fazla'' diyen Jassal, Hindistan'da Mevlana'yı seven ve tasvip eden çok fazla kişi olduğunu ifade etti.
Hindistan'da Mevlana'ya hayranlık duyan ona yakın tarihlerde yaşamış kişilerin mezarları bulunduğunu kaydeden Jassal, ''Hindistan'da mezarı olan 4 kişi Mevlana'nın halifeleri olarak büyük ilgi görüyor. Bu kişilerin mezarları Konya'daki Mevlana Müzesi gibi yılda yüzbinlerce insan tarafından ziyaret ediliyor'' diye konuştu.
MEVLANA'NIN SEVGİSİ UĞRUNA
Bu mezarların sadece Müslümanlar tarafından değil Sihler, Hindular, Budistler gibi her dinden insanlarca ziyaret edildiğini belirten Jassal, şöyle konuştu:
''Bu kişilerin mezarları Mevlana'nın sevgisi uğruna ziyaret ediliyor. Mevlana'nın ülkemizde de büyük ilgi görmesi büyük kıvanç veriyor. Yetkililerden bu yıl içinde Konya'da Mevlana Müzesi'ni 2 milyon kişinin ziyaret ettiğini öğrenince çok şaşırdım. Mevlana nedeniyle Türkiye ile Hindistan arasındaki kültürel, ticari ve ilmi çalışmaları teşvik edeceğim. Oradan Türkiye'ye gelecek heyetleri buraya yönlendireceğim. Çünkü Hindistan'da Mevlana'nın düşünceleri ve prensiplerine bağlı insanlar var.''
MEVLANA'NIN ÇAĞRISI BİLİNSEYDİ
Hindistan'ın Mumbai kentinde Kasım ayında gerçekleştirilen terör saldırılarına da değinen Jassal, ''Mumbai'deki terör saldırılarının sebebi insanlar arasına zamanında ekilmiş düşmanlık ve nefret tohumlarıydı. Bu saldırıları düşmanlık ve nefret tohumlarının bir patlaması olarak görüyorum. Mevlana'nın evrensel kardeşlik ve sevgi çağrısı Hindistan'da daha fazla bilinseydi bu terör olayları olmazdı'' diye konuştu.
Büyükelçi Jassal, Mevlana'nın felsefesinin Hindistan'da bundan sonra daha fazla yaygınlaşmasını ve daha fazla insan tarafından bilinmesini arzu ettiklerini belirterek, Mevlana daha fazla bilindikçe terörist saldırılar gibi istenmeyen olayların da o oranda azalacağını inandığını söyledi.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.