'Methadone' Adlı Sentetik Eroin Tbmm Gündeminde

'Methadone' Adlı Sentetik Eroin Tbmm Gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Sağlık Bakanı’na “Methadone adlı sentetik eroinin Türkiye’ye girişinin ve satışının engellenmesi için uygulanan tedbirler nelerdir?” diye sordu.Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Sağlık Bakanı’na “Methadone adlı sentetik eroinin Türkiye’ye girişinin ve satışının engellenmesi için uygulanan tedbirler nelerdir?” diye sordu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Sezgin Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

"Bonzai adı verilen uyuşturucu, gündemi meşgul etmeyi sürdürürken şu ana kadar bilinenlerin hepsinden daha tehlikeli bir uyuşturucu olarak nitelendirilen Methadone - Hollanda başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yerine koyma tedavisinde kullanılan bir tür sentetik eroin – kolluk güçlerine yasak olduğuna dair yasal tebligatların yapılmamasından dolayı İran üzerinden Türkiye’ye ilaç olarak rahatlıkla sokulduğu ve gerek hap gerekse şurup şeklinde merdiven altı ortamlarda satıldığı iddiası doğru mudur? Methadone adlı sentetik eroinin Türkiye’ye girişinin ve satışının engellenmesi için uygulanan tedbirler nelerdir? Türkiye’de Methadone adlı yerine koyma tedavisinde kullanılan sentetik eroin, uyuşturucu bağımlılığının tedavisinde halen kullanılmakta mıdır? Türkiye’de son 10 yılda Methadone tedavisi uygulanan bağımlıların sayısı nedir? Son 10 yılda yasa dışı yollardan Türkiye’ye sokulmaya çalışılırken ele geçirilen Methadone adlı sentetik eroinin miktarı ne kadardır?"

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.