Meteoroloji'den 'fırtına ve yoğun kar yağışı' uyarısı

Meteoroloji'den 'fırtına ve yoğun kar yağışı' uyarısı

Başta İstanbul olmak üzere bazı illerimizde kar yağışı şiddetli poyrazla ile birlikte tipiye dönüşecek. Soğuk ve kar yağışlı hava adeta donduracak

Soğuk ve kar yağışlı hava adeta iliklerimizi donduracak.

İstanbul'da günlerdir etkisini sürdüren kar yağışı hissedilir derecede etkisini sürdürmeye devam edecek.

Marmara bölgesi ile ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde yaşanacak buzlanma ve don olayına etkili olacak. 

Meteoroloji Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli olunmasını istedi.

Ayrıca  soğuk havanın etkisiyle yol ve kaldırımlarda oluşabilecek buzlanma hayati tehlike taşıyor.

Öte yandan hava sıcaklıkları özellikle iç kesimlerde hissedilir derecede azalacak.

Marmara'nın doğusu, İç Ege'nin kuzeyi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun yağışlı geçecek.

Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Yağışların, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevreleri ile Bursa'nın kuzey kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Ordu, Giresun ve Tokat çevreleri, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile Malatya, Tunceli, Erzincan, Bingöl, Bitlis, Muş, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yoğun kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI:

Yağışların Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevreleri ile Bursa'nın kuzey kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Ordu, Giresun ve Tokat çevreleri, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri ile Malatya, Tunceli, Erzincan, Bingöl, Bitlis, Muş, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI:

Rüzgarın kuzey, kuzeydoğulu yönlerden Marmara ve Akdeniz'de kuvvetli (40-60 km/sa), Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu'nun güneyinde fırtına, yer yer kuvvetli fırtına (70-90 km/sa); Doğu Anadolu'da güney ve güneydoğulu yönlerden fırtına (60-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI:

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ oluşma riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

DON UYARISI:

Yurdumuzun kıyı kesimlerinde hafif, iç kesimlerinde orta, yer yer kuvvetli zirai don hadisesi beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

"KAR PERŞEMBE GÜNÜNDEN İTİBAREN YURDU TERK EDECEK"

Uzmanlar Çarşamba günü öğleden sonra ve perşembe günü kar yağışının etkisini kaybedeceğini ancak soğuk hava etkili olacağını kaydederken don olayının görüleceğini belirtiyor.

BÖLGELERİMİZDE HAVA NASIL OLACAK?

MARMARA BÖLGESİ HAVA DURUMU

Marmara bölgesinde hava çok bulutlu, doğusunun akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Kocaeli, Sakarya ve Yalova ile Bursa'nın kuzey ve doğu çevrelerinde yer yer yoğun olması, bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülmesi bekleniyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

EDİRNE Çok bulutlu 1°C
İSTANBUL Çok bulutlu, Avrupa Yakası hafif olmak üzere, il geneli kar yağışlı 4°C
KIRKLARELİ Çok bulutlu, 2°C
KOCAELİ Çok bulutlu, yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı 3°C

EGE BÖLGESİ HAVA DURUMU

Ege'de hava parçalı ve çok bulutlu, İç Ege'nin kuzey kesimleri ile Afyon'un doğu çevrelerinin bu sabah saatlerinde hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden fırtına, yer yer kısa süreli kuvvetli fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. İç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülmesi bekleniyor.

İZMİR Parçalı ve çok bulutlu 6°C

A.KARAHİSAR Çok bulutlu, doğu çevreleri sabah erken saatlerde hafif kar yağışlı -3°C
DENİZLİ Parçalı ve çok bulutlu 5°C
MANİSA Parçalı ve çok bulutlu, kuzey çevreleri sabah saatlerinde hafif kar yağışlı 5°C

AKDENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMU

Akdeniz'de hava parçalı ve çok bulutlu, Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Akdeniz'in yağışlı geçeceği; yağışların kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden fırtına, yer yer kısa süreli kuvvetli fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. İç kesimlerinde buzlanma ve don olayı görülmesi bekleniyor.

ADANA Çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 13°C
ANTALYA Parçalı ve çok bulutlu 10°C
HATAY Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 11°C
ISPARTA Çok bulutlu, bu sabah saatlerinde doğusu kar yağışlı -2°C

İÇ ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin güney ve doğusunun kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın güney kesimlerinde kuzeyli yönlerden fırtına, yer yer kısa süreli kuvvetli fırtına (70-90 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA °C, -2°C
Parçalı ve çok bulutlu

ÇANKIRI °C, -3°C
Çok bulutlu, kuzey çevreleri hafif kar yağışlı

ESKİŞEHİR °C, -2°C
Parçalı ve çok bulutlu

KONYA °C, -1°C
Çok bulutlu, sabah saatlerinde kar yağışlı

BATI KARADENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMU

Çok bulutlu, iç kesimlerde hafif olmak üzere, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BOLU °C, -2°C
Çok bulutlu, aralıklı ve hafif kar yağışlı

DÜZCE °C, 1°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

KASTAMONU °C, -3°C
Çok bulutlu, aralıklı ve hafif kar yağışlı

ZONGULDAK °C, 2°C
Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMU

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların sabah saatlerinde Ordu, Tokat, Giresun çevrelerinde yoğun kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır. Bölge genelinde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.

AMASYA Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 0°C
RİZE Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 4°C
SAMSUN Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 2°C
TRABZON Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 4°C

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bölgenin batısında karla karışık yağmur; orta ve güney kesimlerinde ise yoğun kar şeklinde görülmesi, gece ve sabah saatlerinde kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgarın güneyli yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Bölgenin doğusunda yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZİNCAN Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve yer yer yoğun olmak üzere aralıklı kar yağışlı 5°C
ERZURUM Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 3°C
KARS Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 5°C
VAN Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimleri kar yağışlı 5°C

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bölgenin doğusunda güneyli yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

DİYARBAKIR Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu 11°C
GAZİANTEP Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 8°C
SİİRT Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı 11°C
ŞANLIURFA Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 11°C

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.