Meram'da yeni bir çığır açılacak

Meram'da yeni bir çığır açılacak

Meram Belediyesi, 75 bin öğrencinin faydalanacağı yeni nesil eğitim projesi Meram Gelişim Akademisi/MEGA’yı hayata geçirdi. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Meram'da yeni bir çığır açılacağını söyledi

Projenin detaylarını bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayan Başkan Mustafa Kavuş, ‘Z ve Alfa Kuşaklarının’ içinde aktif olarak yer alacağı ve yeni nesli yeni nesil eğitim yöntemleriyle tanıştıracak projenin ahlaki karakter eğitimini merkeze alarak bilim, sanat, yaşam, doğa, sağlık ve spor eğitimlerinde yeni bir çığır açacağını kaydetti. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile hayata geçirdikleri ve ‘Z ve Alfa Kuşaklarının’ içinde aktif olarak yer alacağı bir ‘Yeni Nesil Eğitim Projesi’ olan Meram Gelişim Akademisi-MEGA’yı düzenlediği lansman toplantısıyla tanıttı. Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, AK Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Selman Özboyacı, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhiddin Okumuşlar, AK Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular, KOP Başkanı Mahmut Sami Şahin, Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi Müdürü Bekir Şahin ve basın mensupları katıldı. Lansman toplantısı projenin tanıtım filmi ile başladı. Tanıtım filminin ardından Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, projenin detaylarını paylaştı.

2-1-1200x800.jpg

MEGA KONYA TARİHİ İKLİMİNİN TEZAHÜRÜ OLAN BİR PROJEDİR

MEGA Projesi’nin Konya’ya yakışır ve Konya tarihi ikliminin bir tezahürü olan bir proje olduğunu belirten Konya Valisi Vahdettin Özkan, projenin hayata geçirilmesinde katkısı bulunan herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Konya’nın taşığıdı heyecanı ve iştiyakı yansıtan bu projenin bir parçası olmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Tarih boyunca nesiller arasında farklılıklar olmuştur ama son 30 yıldaki fark belki de bin yıllık farklılıktan daha fazla gün yüzüne çıktı. Bu, önümüzde hem avantaj hem detavantaj olarak duruyor. İşte bu proje bu farklılığı avantaja döndürmeye çalışan bir proje olmuş. Diğer taraftan eğitimin amacı insanın önce kendini ve tabiatı tanıması, kabiliyetlerini ve istidadını geliştirmesi. İşte MEGA tüm bu özellikleri bünyesinde barındıran bir eğitim projesi. Devletimiz ve Milli Eğitim camiamızın eğitim için ortaya koyduğu eğitim kalitesi ve kapasitesinin artırılması çalışmalarına önemli ölçüde katkı sunacak projenin şehrimize, Meramımıza ve gençlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Projeye büyük emek harcayan Meram Belediyesi, Milli Eğitim Camiası ve NEÜ ekibi başta olmak üzere herkese de teşekkür ediyorum. Belediyelerimizin eğitim konusunda duyarlı davranması, temel kamusal altyapı çalışmalarının yanında eğitime bu denli önemli katkı sunması takdire şayandır.”

2-3-1200x800.jpg

HER EĞİTİM PROJESİ BİZİM İÇİN BİR MEGA PROJEDİR

Göreve geldikleri andan itibaren gençler ve çocuklar ile onların eğitimleri için önemli projelere imza attıklarını belirten Başkan Mustafa Kavuş, ‘Mega’nın tüm bunları tek çatı altında toplayacak ve yaklaşık 75 bin çocuk ve gencin faydalanacağı bir proje olduğuna vurgu yaptı. Yeni nesli yeni nesil yöntemlerle eğitmeyi hedeflediklerini ifade eden Başkan Kavuş, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Genel ahlaki karakter eğitimini’ merkeze alarak aynı zamanda bilim, sanat, yaşam, doğa, sağlık ve spor alanında pek çok çalışmayı, paydaşlarımız ve alanında uzman ekibimizle birlikte yürüteceğiz. Projenin içeriğinde ayrıca, aile olgusu ve aile içi eğitim, Bilim-Teknoloji, Ekoloji, Sağlıklı Yaşam ve beslenme, Mesleki yönelim- kariyer, kişisel gelişim gibi temalar da bulunuyor. Tüm bu eğitimlerimizin genel çerçevesini ise ‘Ahlak Eğitimi’ çiziyor. Temel eğitimimizi 10 ana başlık altında topladık; özdenetim, empati, toplumsal uyum, uysallık, özgüven, vicdan, ahlaki düşünüş, diğerkamlık, dürüstlük ve sosyal yeteneklere sahip olma. Projenin içeriğinde ayrıca, Aile Olgusu ve Aile İçi Eğitim, Bilim-Teknoloji, Ekoloji, Sağlıklı Yaşam ve Beslenme, Mesleki Yönelim- Kariyer, Kişisel Gelişim gibi temalar da bulunuyor. Meram gençliği için hayata geçirdiğimiz bu önemli projenin ilçemizde yaşayan herkese hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.” Gençler, çocuklar ve onların eğitimlerine destek vermek amacıyla hazırladıkları her eğitim desteğini ve projesini birer mega proje olarak değerlendiren Başkan Kavuş, “Her eğitim pojesi bizim için birer ‘mega projedir.’ Çünkü bazen bir insan bile dünyayı değiştirir. Tarih şahittir ki, siyasette, sanatta, bilimde, sanayide, ticarette tek bir kişi tarihin seyrini değiştirmiştir. Biz bugün sadece bir gencimize değil, Meram’da yaşayan 75 bin çocuğumuza ve gencimize dokunuyoruz. Onların en iyi eğitimi en güzel şekilde almalarını sağlayarak esasında Meramımızın geleceğine yatırım yapıyoruz. Projeye destek verenlere de sonsuz şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. Konuşmaların ardından MEGA projeyi hayata geçiren protokolün imzaları, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhiddin Okumuşlar ve Meram İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Koca tarafından atıldı.

SAİT ÇELİK

2-2-1200x800.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.