Meram'a yeni organize sanayi bölgesi

Meram'a yeni organize sanayi bölgesi

Meram'da sanayi bölgesi kurulması önerisi kapsamında kurumlararası işbirliği içerisinde teknik araştırmaları yönlendirmek üzere Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) koordinatörlüğünde kurulan komisyon, ilk toplantısını gerçekleştirdi

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman, ajans binasında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, komisyonun amacı ve komisyondan beklentileri hakkında bilgilendirme yaptı. Akman, bir fizibilite çalışmasının gerekliliğinden bahsederek, bu doğrultuda ortaya çıkacak raporun, yol haritası niteliği taşıyacağını vurguladı.
 
Meram Belediyesi yetkilileri tarafından konuyla ilgili yapılan sunumun ardından katılımcılar tarafından konuya ilişkin görüş ve öneriler paylaşıldı.
 
Toplantıda, Konya’nın sanayi gelişiminin kuzey aksında bulunması, güney kesimde yaşayan ve sanayide çalışanlar için de kentin güney yönünde gelişen bir sanayi bölgesine ihtiyaç bulunduğu, Konya’ya yeni bir sanayi bölgesi kazandırmanın önemi üzerinde duruldu.
 
Özellikle Konya'nın güçlü sektörlerinden tarım, gıda ve tarım makinelerinin yer alabileceği düşünülen bu bölge, hayvancılık bölgesine yakınlığı, Konya-Karaman-Mersin demiryolu hattının yine bu bölgeden geçmesi ve Antalya-Kayseri hızlı tren hattının da bu bölgeden geçecek olmasının bölgeyi güçlü bir üretim merkezi haline getireceği konusunda görüş birliğine varıldı.
 
Konu ile ilgili yol haritasının çizilmesi noktasında tarafların etkin katılımı ile çalışmalara devam ettirilmesine karar verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.