Meğer maymundan değil domuzdan gelmişiz!

Meğer maymundan değil domuzdan gelmişiz!

Anadolu Ajansı'nın servis ettiği habere göre insanlığın gen haritasında domuz olduğu saptandı

Domuzun gen haritasını ayrıntılı inceleyen bilim adamları, bu hayvanların insanla yeni benzerliklerine rastladı.
 
Tarımsal Araştırma Enstitüsü (INRA) Hayvan Genetiği Bölümü Başkanı David  Milan, 10 bin yılı aşkın süredir insanla iç içe yaşayan domuzun bugüne kadarki en geniş kapsamlı gen haritasının çıkarıldığını ve 10 yıldan fazla süredir uluslararası işbirliğinin sonucu olarak bu hayvanların insanla yeni benzerliklerinin bulunduğunu belirtti.
 
Bilim adamları, evcil domuzun (Sus scrofa domesticus) gen haritasını Avrupa  ve Asya'daki 10 yaban domuzu türü, insan, fare, at ve ineğin gen haritasıyla karşılaştırdı.
 
Evcil domuz ve yaban domuzunun, "uyum sağlayabilmek, yaşadıkları yeri  kirletmek, evcilleştirilebilmek ancak şartlar gerektirdiğinde vahşi hayata  dönebilmek" gibi birçok benzerliklere sahip olduğu, anatomik ve fizyolojik  açıdan da insana benzediği biliniyordu.
 
Bilim adamları, yeni araştırmada, domuzda insanlarda görülen "obezite,  diyabet, parkinson ve alzheimer" gibi hastalıklarla bağlantılı bazı gen mutasyonlarının bulunduğunu da belirledi.
 
Araştırmaya imza atanlardan Alan Archibald, bu yeni saptamaların domuzun insanlardaki hastalıkların incelenmesinde ve tedavisinde örnek teşkil  edebileceğini vurguladı.
 
Sonuçlar sayesinde daha kaliteli, ucuz ve çevreye az zararlı etin elde  edilebileceği de ifade edildi.
 
Araştırma, "Nature" dergisinde yayımlandı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.