MDF tozu yasaklandı

MDF tozu yasaklandı

Konya Mahalli Çevre Kurulunca şehir merkezinde odun türevi (talaş) yakıtlarının kullanılması yasaklandı.

Konya İl ve Çevre Orman Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, hava kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının önerisi üzerine baskılanmış talaş kullanan 4 apartmanda inceleme başlatıldı. 
Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ile İl Çevre Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından baskılanmış talaş kullanan 4 apartmanın bacasında inceleme yapıldı. Yapılan incelemelerde, 4 apartmanın bacasından çıkan emisyonunun yüksek olduğu tespit edildi. 
Yüksek emisyonun havadaki partikül madde ve karbonmonoksit oranını yükselttiğinin belirlenmesiyle Mahalli Çevre Kurulunca odun türevi yakıtların kullanılması yasaklandı. 
Kararın ardından, vatandaşların ellerinde bulunan talaşları tüketmesi için 6 aylık bir süre tanınırken, bu sürenin sonunda odun türevi yakıtlarını kullanmaya devam edenlere Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca cezai işlem uygulanacağı ifade edildi. 
Konya'da, ucuz olduğu gerekçesiyle giderek yaygınlaşan ''MDF tozu'' ve ''PLT''olarak bilinen baskılanmış talaş tipi yakıtlar kullanılıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.