Makina Mühendisleri Odası: İnşaat Firması, Sorumluluktan Kaçmaya Çalışıyor

Makina Mühendisleri Odası: İnşaat Firması, Sorumluluktan Kaçmaya Çalışıyor

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 10 işçinin hayatını kaybettiği rezidans inşaatının firması Torunlar GYO’nun eksik ve yanlı açıklama yaptığını savundu. Oda, “İşçilerin verdiği bilgilere göre söz konusu asansör...

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, 10 işçinin hayatını kaybettiği rezidans inşaatının firması Torunlar GYO’nun eksik ve yanlı açıklama yaptığını savundu. Oda, “İşçilerin verdiği bilgilere göre söz konusu asansör geçen hafta arıza yapmış ve bir bakımdan geçmiştir. Bu bakım sonrası muayene kuruluşumuza bilgi verilmeli ve asansör yeniden tarafımızdan kontrol edilmeli idi.” görüşünü dile getirdi.

Makine Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada, “06.09.2014 tarihinde Torunlar GYO Firmasının Mecidiyeköy şantiyesinde meydana gelen cephe asansörünün 32. kattan düşmesi sonucunda 10 işçi yaşamını yitirmiştir.

Elim kazanın hangi sebepten kaynaklı olduğuna dair inceleme, odamız teknik heyeti tarafından yapılmaktadır.” denildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Asansörde yaşanan kaza sonrası Torunlar firmasının açıklamasında odamız muayene kuruluşu tarafından 30 Mayıs tarihinde yapılmış olan kontrole ve verilen muayene raporuna atıf yapılmaktadır. Odamız muayene kuruluşu tarafında yapılan kontrol, kontrol anındaki gözlemler ve deneylere dayanmaktadır. Verilen uygunluk raporu, cihazın periyodik olarak bakım ve uygun iş güvenliği şartlarında kullanılması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Bu bakımdan özellikle şantiye şartlarında çalışan bu cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakım ve kontrollerinin yapılması elzemdir. İlgili asansöre ilişkin verilen rapor 30 Ağustos 2014 tarihine kadar geçerlidir ve verilen raporda bu belirtilmiştir.

Ayrıca işçilerin verdiği bilgilere göre söz konusu asansör geçen hafta arıza yapmış ve bir bakımdan geçmiştir. Bu bakım sonrası muayene kuruluşumuza bilgi verilmeli ve asansör yeniden tarafımızdan kontrol edilmeli idi.

Kamuoyunda Torunlar İnşaat firması tarafından odamızın kontrol ve uygunluk raporu verdiğine yönelik eksik ve yanlı açıklama, sorumluluktan kurtulma ve algıyı başka yönlere çevirme çabalarıdır. Teknik heyetimiz kazanın oluşumuna dair incelemesini sonuçlandırdığında ayrıca açıklama yapılacaktır.”

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.