Liste yargıya taşındı

Liste yargıya taşındı

KTO Başkanlık Seçimleri öncesi bir grup üye, sadece muhalif oldukları gerekçesiyle oda kayıtlarının silindiğini ileri sürerek savcılığa suç duyurusunda bulundu

ÜYELERİN SİLİNME TEPKİSİ
10 Ocak 2009 tarihinde yapılacak Konya Ticaret Odası Başkanlık Seçimleri öncesi KTO’ ya üye olduklarını söyleyen bazı meslek grubu temsilcileri, aidatlarını düzenli ödemelerine, vergi kayıtları olmalarına ve hiçbir yasal engelleri olmamalarına rağmen sadece muhalif oldukları gerekçesiyle oda kayıtlarının silindiğini ileri sürerek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.
ONLARCA YILLIK ŞİRKET YOK
Kaydı silinen şirketler adına açıklama yapan Barkom Bilgisayar Sistemleri Şirketi Sahibi Kemal Özer, geçmiş seçimlerde oy kullanan binlerce şirketin üyeliğinin 2009 seçimleri öncesi kasıtlı olarak silindiğini söyledi. Özer, “Konya Ticaret Odası seçimleri için iki grup seçim çalışması yapmaktadır. Firmalarımızın da muhalif grupta yer alacağı fikrinden hareketle kasten listeye yazılmamıştır” dedi.
Üye Kayıtları Silindi mi?

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSU
10 Ocak 2009 tarihinde yapılacak olan Konya Ticaret Odası Başkanlık Seçimleri öncesi ileri sürülen bazı iddialar kafalarda soru işareti bıraktı. KTO’ya üye olduklarını söyleyen bazı meslek grubu temsilcileri, aidatlarını düzenli ödemelerine, vergi kayıtları olmalarına ve hiçbir yasal engelleri olmamalarına rağmen sadece muhalif oldukları gerekçesiyle oda kayıtlarının silindiğini ileri sürerek dün Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Kaydı silinen şirketler adına adliye önünde açıklama yapan Barkom Bilgisayar Sistemleri Şirketi Sahibi Kemal Özer, geçmiş seçimlerde oy kullanan binlerce şirketin üyeliğinin 2009 seçimleri öncesi kasıtlı olarak silindiğini söyledi. Özer, seçimler öncesi çok sayıda şirketin haksız yere ve kasıtlı olarak kayıtlarının silindiğini söyledi.
GERÇEKLERİ YANSITMIYOR
1983 ve 1992 yılında kurulmuş şirketlerin kurulduğu günden bu yana tüm seçim listelerinde yer aldığını ve seçimlere katıldığını belirten Özer, “Şirketlerimiz bugüne kadar yapılan tüm seçimlere katıldı ve seçme hakkını kullandı. 10 Ocak 2009’da yapılacak olan seçimler öncesi binlerce firma gibi bizim firmalarımızda kasten seçmen listesine yazılmamıştır. Çünkü Konya Ticaret Odası seçimleri için iki grup seçim çalışması yapmaktadır. Firmalarımızın da muhalif grupta yer alacağı fikri sabitesinde hareketle kasten listeye yazılmamıştır” dedi.
Odaya yaptıkları müracaatta firmalarıyla ilgili vergi numarası olmadığı veya vergi numarasına erişilemediği için listelere yazılmadığını ileri süren oda yetkilileriyle karşılaştıklarını ifade eden Kemal Özer, bunun gerçeği yansıtmadığını da söyledi.
AİDATLARIMIZI ÖDÜYORUZ
Firmalarının kurulduğu günden beri aralıksız olarak vergi dairesine beyan ettiği matrah üzerinden her yıl munzam aidat ödediğini de dile getiren Özer, “Ticaret Odası ihbarnamesinde de görüleceği üzere firmalarımız vergi dairesine kurumlar vergisi beyannamesini vermekte, KTO ise bu beyanname üzerinden firmamıza munzam aidat tahakkuk ettirmektedir. Odada yahut ticaret sicilde firmamızla ilgili herhangi bir bilgi belge eksikliğinden işlem yapılmadığı gibi yapılması da kanunen suç olduğu için vergi numaramızın oda kayıtlarında olmaması mümkün değildir” diye konuştu.
UYGULAMA YASAYA AYKIRI
Odanın ileri sürdüğü gerekçelerin gerçek olması durumunda bile geçmiş seçimlerde olduğu gibi seçimlere katılma haklarının ellerinden alınamayacağını kaydeden Özer, “Yapılan uygulama iddiaları doğru olsa bile kanunlara aykırıdır. Hem emirle bilgilerimizi sildirenler, hem de anayasa ve yasalara aykırı bu emri uygulayan oda çalışanları suç işlemişler ve görevlerini kötüye kullanmışlardır. Kaldı ki oda yönetiminin iddiaları doğru olsa bile oy kullanma hakkımızı elimizden alamazlar. Belediyeye vergi ödemeyen vatandaş seçimlerde oy kullanmıyor mu? Seçme seçilme hakkı herkesin olduğu gibi bizimde hakkımızdır” diyerek tepkilerini dile getirdi.

ALİ SAİT ÖGE

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.