KTÜN akademisyenlerinden patent başarısı

KTÜN akademisyenlerinden patent başarısı

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Musa Hakan Arslan, Doç. Dr. Ceyhun Aksoylu, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Hakkı Erkan ve Yüksek Lisans öğrencisi Salah Alshlash’ın o

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Musa Hakan Arslan, Doç. Dr. Ceyhun Aksoylu, Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Hakkı Erkan ve Yüksek Lisans öğrencisi Salah Alshlash’ın ortak çalışmalarının ürünü olan "Mekanik Çatlak Kilit Sistemi İle Betonarme Kiriş Onarım ve Güçlendirme Yöntemi" adlı çalışma, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent almaya hak kazandı. 

Patent başvuru sürecinde ilk olarak KTÜN Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Hakkı Erkan’ın danışmanlığında Salah Alshlash tarafından “Betonarme Kirişlerde Onarım ve Güçlendirme Yöntemlerinin Deneysel Olarak İrdelenmesi ve Maliyet Analizi” başlıklı tezi kapsamında Mekanik Çatlak Kilit Sisteminin “Hasar Görmüş” kirişlerde kullanılabilirliği araştırıldı. Daha sonra devam eden süreçte ise, TÜBİTAK 3501 - Kariyer Geliştirme Programı kapsamında Prof. Dr. Musa Hakan Arslan’ın proje danışmanlığını, Doç. Dr. Ceyhun Aksoylu’nun ise yürütücülüğünü üstlendiği “Kesme Yönünden Yetersiz Betonarme Kirişlerin Mekanik Dikişlerle “Güçlendirilmesine” Yönelik Bir Tasarım Rehberi”  başlıklı proje desteklenmeye değer görüldü. 

MURAT GÜNTEKİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.