Kronik Baş Ağrıları, Bebekken Yapılan Yanlış Uygulamadan Da Kaynaklanabilir!

Kronik Baş Ağrıları, Bebekken Yapılan Yanlış Uygulamadan Da Kaynaklanabilir!

Baş ağrısı, gündelik yaşamı etkileyen kişileri en çok sıkıntıya düşüren sağlık problemlerinin başında geliyor. Bebekken yapılan yanlış bir hareket, ileri ki yaşlarda kronik baş ağrısı olarak kendini gösterebiliyor. Uzmanlar, günümüzde...

Baş ağrısı, gündelik yaşamı etkileyen kişileri en çok sıkıntıya düşüren sağlık problemlerinin başında geliyor. Bebekken yapılan yanlış bir hareket, ileri ki yaşlarda kronik baş ağrısı olarak kendini gösterebiliyor. Uzmanlar, günümüzde Anadolu’da boy uzatmak için bebeklere uygulanan boyun ve omuz çekme hareketi, boyu uzatmadığını aksine, gelecekte geçmeyen kronik baş ağrısına sebep olduğunu vurguladı.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Hasan Doğan, boy uzatmak için bebeklere yapılan yanlış hareketlerle ilgili bilgiler verdi. Op. Dr. Hasan Doğan, "Anadolu’da yıllardır uygulanan geleneklerden biri olan boy uzatmak için, başı ve boynu tutup esnetmek ileri ki yaşlarda kronik ağrılara yol açabiliyor. Çocuk yaşta düşmek, çarpmak, darbe almak gelecekteki dayanılmaz baş ağrılarının sebepleri arasında yer alıyor." dedi.

Bebeğin başından ve ayağından çekme gibi uygulamaların çok sakıncalı olduğunu belirten Op. Dr. Hasan Doğan, şunları dile getirdi: “Bebeği kundaklarken bile başından ayağından tutup esneterek sarmanın, uzun boylu olmasına neden olacağı inancı vardır. Bu oldukça sakıncalıdır. Tarımda ve kırda çalışan anne, bebeğinin düşmesine aldırmaz. ‘Çocuktur düşe kalka büyür’ diye düşünür yalnız o çocuğun bağları (ligamentleri) çok zayıftır ileride kalıcı sakatlıklara neden olur. Çocuklukta ve bebeklikte maruz kalınan yanlış davranışların ise, kişinin tüm yaşamı boyunca peşinden gelir. Toplumumuzda bebekleri severken boyundan tutup yukarı doğru çekme davranışı sıklıkla yapılıyor. Fakat boyunlarından, baş bölgelerinden ve omuzlarından asla çekmemek gerekiyor. Geleneksel olarak yapılan bu uygulama çok yanlış."

Dayanılmaz baş ağrılarının halsizliğe ve iştahsızlığa yol açtığını belirten, "Op. Dr. Hasan Doğan, "Boyun hasarlarının sonucunda meydana gelen baş dönmelerinin, ağrılar tedavi edilmediği takdirde; uykusuzluk, halsizlik, iştahsızlık gibi problemlere de neden olur. Boyun dengesizliği, bağ dokusu yırtılması, kasları kemiklere bağlayan bağ dokularının zarar görmesi gibi durumların migrene ve dayanılmaz baş ağrılarına sebep olur. Bağlarda oluşan bir sorun, baş dönmesine, şimşek çakar tarzı, zonklayıcı ve basınçlı bir baş ağrısına yol açar. Ayrıca bu ana belirtilerin yanı sıra uykulu olma hali ve yaşamdan zevk alamama gibi durumlar da ortaya çıkar." dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.