Koru: Saldırı seçimlere dönük bir provaydı

Koru: Saldırı seçimlere dönük bir provaydı

Ağrı'da yaşanan çatışmanın ardından konuşan Fehmi Koru çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ağrı Diyadin'de yaşanan kanlı çatışmanın ardından konuşan Habertürk Yazarı Fehmi Koru çarpıcı açıklamalarda bulundu. Koru, Ağrı’da yaşananları, ‘Ağrı'da yaşananlar bir provaydı. Siyasi partiler ve seçimlere dönük bir provaydı. Olayı gerçekleştirenler ister devlet içinde bazı odaklar olsun ya da başka güç odakları olsun şunu test ettiler.’ dedi. TSK ve PKK arasında Ağrı Diyadin'de yaşanan çatışma ve sonrasında gündeme gelen iddiaları Habertürk ekranlarında yorumlayan Fehmi Koru çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Olayın bir prova olduğunu kaydeden Koru, devlet içinde ya da dışındaki bazı güçlerin toplumu test ettiğini ve asıl amacın seçim sonuçlarını etkilemek olduğunu söyledi. HDP'nin oyuna gelmediğini vurgulayan Koru"Bence bu provada başarılı olamadılar. Bu testte umduklarını bulamadılar" dedi. İşte Koru'nun açıklamalarından satır başları:

DERİN GÜÇLER AĞRI'DA PROVA YAPTILAR?

Ağrı'da yaşananlar bir provaydı. Siyasi partiler ve seçimlere dönük bir provaydı. Olayı gerçekleştirenler ister devlet içinde bazı odaklar olsun ya da başka güç odakları olsun şunu test ettiler; Böyle bir olay karşısında toplum nasıl bir reaksiyon gösterecek? Ne kadar gerilecek? Bence bu provada başarılı olamadılar. Bu testte umduklarını bulamadılar.

DEVLET İÇİNDEKİ ÇETELER ORTADAN KALKMADI

Ama yine de bundan sonra seçim sonuçlarını etkileme amacıyla benzer provokasyonlar yapılabilir. Birileri bunları deneyebilir. Devlet içinde çetelerin olduğunu, devlet içinde devlet olduğunu biliyoruz. Bunların ortadan kaldırılmadığını da gördük. Ancak siyasiler sağduyulu davranabilirse bu süreci atlatırız.

HDP OYUNA GELMEDİ

HDP burada oyuna gelmedi. Eğer HDP'ye dönük bir prova ise bu olay HDP bundan zarar görmez. AK Parti açısından da bu durum geçerli. Ancak AK Parti'nin bunu sürdürmesinin kendilerine zarar vereceğini düşünüyorum. Eğer HDP'ye dönük suçlamalarına devam ederler ve HDP şu anki tutumunu korursa AK Parti'nin bundan zarar göreceğini düşünüyorum.

HDP DE AK PARTİ DE ZARAR GÖRÜR

HDP durduk yerde zaten oylarını arttırıyor. Barış sürecinin değeri kamuoyunda algınlanmış durumda. HDP bu sürecin sahibi olduğunu gösterdikçe gücünü arttırdı. HDP'nin suni bir gelişmeye ihtiyacı yok. AK Parti de büyük kaos denebilecek bir ortamda büyük zarar görür. O bakımdan onun da lehine değildir. AK Parti de bunu görecek nitelikte yöneticiler olduğunu düşünüyorum. Eğer bu iki parti doğru yerde durursa kafamızı karıştıracak, sandık sonuçlarını maniple edecek bir sonuç ortaya çıkmayacağını düşünüyorum.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.