"Korkut’taki Şarbon Hastalığı Kurban Sevkiyatını Etkilemiyor"

"Korkut’taki Şarbon Hastalığı Kurban Sevkiyatını Etkilemiyor"

Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Aydın, Korkut’ta tespit edilen şarbon hastalığı karantina çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Bugün itibarı ile sıkıntı yok. Gerek halk sağlığı ve gerekse hayvan sağlığını...

Muş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Aydın, Korkut’ta tespit edilen şarbon hastalığı karantina çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Bugün itibarı ile sıkıntı yok. Gerek halk sağlığı ve gerekse hayvan sağlığını etkileyen herhangi bir olumsuzluk yok ve tüm tedbirlerimiz devam ediyor.” dedi.

Korkut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü veteriner hekimlerince tespit edilen şarbon hastalığı nedeniyle ilçede karantina çalışmaları devam ediyor. İlçede 4 bin küçükbaş ve bin 200 küçükbaş hayvanın karantina kapsamında aşılandığını belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Aydın, hastalığın tespit edildiği ilçede bulunan tüm hayvan barınaklarında dezenfekte çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Bugün itibarı ile hastalık ile ilgili bir sıkıntının söz konusu olmadığını ifade eden Aydın, “Korkut ilçemizde şarbon hastalığı vakası olduğu doğru olup, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tüm idari ve fenni tedbirleri almıştır. Şu anda hastalıkla ilgili herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil. O çevrede yaşayan ve hastalığında tespit edildiği bölgelerde 4 bin civarında hayvan aşı edildi ve hastalık söndürüldü. Bugün itibarı ile sıkıntı yok. Gerek halk sağlığı ve gerekse hayvan sağlığını etkileyen herhangi bir olumsuzluk yok ve tüm tedbirlerimiz devam ediyor. Bununla ilgili diğer ilçelerimizde de çalışmalarımız yapılıyor.” diye konuştu.

“KARANTİNA KURBAN SEVKİYATINI ETKİLEMİYOR”

İlçede daha önce tespit edilen ve karantina ile hastalığın söndürüldüğünün altını çizen Aydın, “Tabi şarbon hastalığı vakası nedeniyle karantina uzun zamandır devam ediyordu ve şu anda hastalık söndürülmüş durumdadır, bu da kurban sevkiyatı için hiçbir sorun teşkil etmiyor. Kısacası kurbanlıkları etkilemiyor.” diye ifade etti.

Her yıl Muş’tan 14 bin ile 15 bin civarında kurbanlık sevkiyatı yapıldığını, bu yıl da aynı sayıda hayvan sevkinin yapılacağını kaydeden Aydın, şöyle devam etti: “İlimizde her sene 14 bin ile 15 bin civarında kurbanlık gönderiyor ve bu sene de o sayıya yakın olur. Yüzde 25 ile 20 bir sapma söz konusu olabilir. Ancak şu anda bile kurbanlık sevkleri başlamış durumdadır. Hırsızlık vakalarını önlemek ve bertaraf etmek için kayıt sistemine çok büyük bir önem veriyoruz. Büyükbaş hayvanın her iki kulağına küpe takıyoruz. Kulağı delik olan veya küpesi olmayan hayvanın asla ve asla sevkini yapmıyoruz. Bizde sevk yapılmadan, en az 15 gün önce tüm aşılarını yapmış olması gerekiyor. Çünkü diğer illere hasta hayvan veya hasta olmaya aday hayvan gönderemeyiz. Hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisine zarar vermemek için gerekli tüm önlemleri alıyoruz.”

“HIRSIZLIK VAKALARI İÇİN ÖNLEMLERİ ALIYORUZ”

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kurban sevkiyatları esnasında hırsızlığa geçit verememek için jandarma ve emniyet güçleri ile ortak çalışma başlattıklarını vurgulayan Aydın, “Hırsızlığı önlemek için zaten jandarma ve emniyet güçleri ile beraber çalışıyoruz. Hayvan sevkinde sevk belgesi olmayan hiçbir kamyon ve hayvan il dışına bırakılmıyor. Bunun için küpeleme çalışması çok önemlidir. Özellikle kulağı delik olan hayvanı küpeleme yapmıyoruz, onun menşeinin kime ait olduğunu bilmeden tespit etmeden göndermiyoruz. Kayıt sistemi hem hırsızlığı önlemek için hem de planlamamızı yapmamız içindir. Bu da elimizde ne kadar hayvan, süt ve buna benzer envanterleri bilmek içindir.” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Korkut ilçesinde görülen şarbon hastalığı nedeniyle 15 büyükbaş hayvan telef olmuş ve ilçede hayvan giriş ile çıkışları yasaklanmıştı. İlçede bulunan tüm hayvan barınakları ve hastalığın görüldüğü tüm bölgede dezenfekte çalışmaları yapılmış 4 bin küçükbaş ve bin 200 küçükbaş hayvan aşı yapılmıştı. Hastalıktan dolayı 15 büyükbaş hayvanın telef olduğu ilçede hayvan giriş ve çıkışları yasaklanmıştı.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.