'Korkmaz'a Yüreği Yanmayan Hesabını Sırat'el-mustakim'den Geçerken Verir'

'Korkmaz'a Yüreği Yanmayan Hesabını Sırat'el-mustakim'den Geçerken Verir'

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulun 135. Birleşimi, saat 14.00'te elektronik yoklama yapılarak açıldı. Birleşimi Başkanvekili Sadık Yakut yönetiyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. hükümetin programı üzerindeki...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulun 135. Birleşimi, saat 14.00'te elektronik yoklama yapılarak açıldı. Birleşimi Başkanvekili Sadık Yakut yönetiyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. hükümetin programı üzerindeki görüşmeler yapılıyor.

    62. hükümetin programı üzerinde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Meclis Genel Kurulu'nda Mısır'da darbe karşıtı gösterileri sırasında ölen ve Rabia direnişinin simgesi olan Esma ile Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın portrelerinin bulunduğu pankartı gösterdi ve bunlara yüreği yanmayan var mı diye sordu.

    Kürsüye yanında konuşmasında kullanacağı ve içinde görsel materyallerin bulunduğu pankartlarla çıkan Güneş, bugüne kadar hükümet programının Cumhurbaşkanına gittiğini hiç duymadığını ifade etti. Güneş, "Gazeteler de yazdığı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Babacan'ın koyduğu metin çıkarılmış. Çünkü metinde 'Hukuk devleti olmadan güçlü bir ekonomi olmaz yazıyormuş ve yolsuzlukların üzerine gidilmeli' yazıyormuş. Doğru mu yanlış mı bunun açıklanmasını istiyoruz. Gerçek başbakan Davutoğlu mu yoksa Köşk'te değil başka bir sarayda oturan Sayın Erdoğan mı? Bunu öğrenmek istiyoruz." diye konuştu.

    

    "Bir Yeni Türkiye'dir gidiyor" diyen Güneş, şöyle devam etti: "Biz sizin Yeni Türkiye ile ne söylediğinizi biliyoruz. Tayyip Erdoğan'ın her dediğinin olması her şeyin onun tarafından tayin edildiği bir Türkiye söylüyorsunuz." ifadelerini kullandı.

    Hükümet programında yeni bir anayasadan bahsedildiğini ve 12 Eylül'den kalma tüm maddelerin çıkarılacağından bahsedildiğini belirten Güneş, "Anayasada 12 Eylül'den kalma madde kalmadı ki tam 17 kez 113 madde değiştirildi. Gerçekçi olun. Sizin yeni anayasandan anladığınız başkanlık sistemi. Türkiye'de AKP'den milletvekili olmamış bir anayasa profesörü söyleyin de 'Başkanlık sistemi Türkiye için uygun' desin." şeklinde konuştu.

    Türkiye'de son günlerde "Seçilmiş cumhurbaşkanı muhabbeti" yapıldığını anlatan Güneş, "Milli irade, yüzde 52 aldı. Seçilmiş milletvekilleri yıllarca tutuklu kaldı. Hapishanelerde onların tutuklu kalmasını nasıl reva gördünüz. Eğer Anayasa Mahkemesi bu adaletsizliği ortadan kaldırmasaydı onlar bugün Meclis'te oturamayacaklardı. Demek ki milli irade cumhurbaşkanı için geçerli ama milletvekilleri için geçerli değil." dedi.

    CHP olarak cumhurbaşkanının meşruiyetini sorgulamadıklarını ve makama gayet saygılı olduklarını söyleyen Güneş, "Eğer cumhurbaşkanı hukuka uymazsa biz anayasa ve hukuktan yana oluruz." değerlendirmesinde bulundu. Anayasada parlamenter sistem varken başkanlık sisteminin uygulanması halinde sistemin omurgasının kayacağını ifade eden Güneş, "Futbol sahasına çıkacaksınız futbol oynanacak ama siz kriket oynuyorsunuz. Buna tribünler de hakem de şaşırıyor. Yanlış yerde yanlış şeyi oynuyorsunuz." diye konuştu.

    ERDOĞAN'I PADİŞAH OLARAK GÖSTEREN PANKART KALDIRDI

    Güneş, şöyle devam etti: "Size bir liderden bahsetmek istiyorum. Bu lider girdiği her seçimi büyük farkla kazanıyor. Muhalefet partilerine göz açtırmıyor, başvekili o tayin ediyor, bakanlar kurulunu o belirliyor, Türkiye'de tüm vasiyetler tek vasi kendisi olmuş. Her cuma ayrı bir camide namazını kılıyor. Allah kabul etsin. Çıkışta da açıklamalar yapıyor. Biz CHP olarak bu rejime ve bu lidere karşıyız."

    Daha sonra elinde İngiliz haber dergisi The Economist'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı bir Osmanlı padişahı olarak resmettiği kapak fotoğrafını kaldıran Güneş, "Gördünüz mü bilmiyorum, göstereyim çok şık bunu biz yapmadık. The Economist Dergisi kapak yaptı." ifadelerini kullandı.

    RABİA VE ALİ İSMAİL KORKMAZ FOTOĞRAFI

    Meclis Genel Kurulu'nda hem Mısır'da darbe sırasında ordunun açtığı ateş sonucu ölen ve Rabia direnişinin simgesi olan Esma hem de Gezi olayları sırasında hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz'ın portrelerinin bulunduğu pankartları kaldıran Güneş, "17 yaşında bir fidan keskin nişancılar tarafından vuruluyor, yüreği yanmayan var mı?" diye sordu.

    Güneş, "Bu parlamentoda Ali İsmail Korkmaz'a yüreği yanmayan var mı? Varsa onun hesabını Sırat'el-Mustakim'den geçerken verirsiniz. Bizim için Müslüman gayri Müslüman farkı yoktur. Biz Yaradılanı yaratandan ötürü severiz." şeklinde konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.