Koreli Gazi: Bir Zamanlar Savaştığımız Cephelerde Şimdi Gökdelenler Yükselmiş

Koreli Gazi: Bir Zamanlar Savaştığımız Cephelerde Şimdi Gökdelenler Yükselmiş

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı'nın davetlisi olarak 60 yıl sonra savaştığı topraklara giden Balıkesirli gazi İbrahim Demirel (82), kendilerine gösterilen ilgiden çok memnun kaldıklarını belirterek, el üstünde tutulduklarını söyledi.

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı'nın davetlisi olarak 60 yıl sonra savaştığı topraklara giden Balıkesirli gazi İbrahim Demirel (82), kendilerine gösterilen ilgiden çok memnun kaldıklarını belirterek, el üstünde tutulduklarını söyledi. Demirel, "Güney Koreli gençler, yaşlı gazileri bir hafta boyunca kucaklarında taşıdı. Bize çok iyi baktılar. Bir zamanlar savaştığımız cephelerin yerlerine gökdelenler dikilmiş. Gözyaşları içinde şehitliği gezdik." dedi.

Kore Savaşı'nın 60. yıldönümü dolayısıyla Güney Kore'ye davetli olarak giden İbrahim Demirel, savaştığı toprakları 60 yıl sonra yeniden görmenin heyecanını yaşadı. Susurluk ilçesine bağlı Kayıkçı köyünde oturan ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şubesi üyesi olan Demirel'in, dokuz çocuğu ve 38 torunu bulunuyor. 30 gaziyle birlikte 24-31 Temmuz 2013 arasında Güney Kore'ye giden Demirel, oradaki hükümet ve vatandaşların kendilerine göstermiş olduğu ilgi karşısında şaşırdıklarını söyledi: "Güney Kore'ye ilk indiğimiz zaman o kadar sevindim ki toprağı öpmek istedim. Şehitlikte gözlerimiz yaşardı, ağladık. Kilometrelerce ötede yatan şehitlerimizi 60 yıl sonra ziyaret etmek bizi çok duygulandırdı. Hepimiz ağlaştık, çok üzüldük."

Güney Kore gezisine öncelikle savaştıkları Kumkale cephesini ziyaretle başladıklarını anlatan Demirel, "Cephe diye bir şey kalmamış, her yer gökdelen olmuş. Harp yaptığımız yerleri tanıyamadım. Savaşın geçtiği üç cepheyi de ziyaret ettik. Daha sonra sınıra gittik. Ortada bir çizgi vardı. Bize ellerimizi kaldırmamamızı istediler. İnsan görmeden inanamayacak." diye konuştu. Şehitliğin çok bakımlı ve çok güzel olduğunu aktaran Demirel, şöyle devam etti: "Her taraf çimenlik, insanın yatası geliyor. O kadar temiz. Bizim buralarda böyle şeyler yok. Çok memnun kaldık, bizi çok güzel karşıladılar. Adeta el üstünde tuttular. İki genç, gazilerimizi bir hafta boyunca araçlara inip binerken kucakta taşıdı." 60 yıl önce Güney Kore'ye gemiyle 29 günde gittiklerini belirten Balıkesirli gazi, bu kez uçakla 9 saatte gittiklerini söyledi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Hulusi Karakuz ise 60 yıl önce Birleşmiş Milletler kararıyla Kore'de yapılan savaşa Türk birliklerinin de katıldığını hatırlatarak, "Türkün gücünü orada gösteren gazilerimiz, bugün bir minnet duygusu olarak Kore Cumhuriyeti'nin davetlisi olarak bölgeyi yeniden ziyaret ediyor. Her yıl gazilerimizi Kore'ye gönderiyoruz. Bu yıl da Balıkesir'den, aslanlar gibi çarpışan İbrahim Demirel ağabeyimize ziyaret nasip oldu. Bu nedenle Güney Kore Cumhuriyeti'ne, gazilerimize göstermiş olduğu bu hassas davranıştan dolayı teşekkür ediyorum." dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.