Konya’ya ‘yeşilliği’ onlar getiriyor

Konya’ya ‘yeşilliği’ onlar getiriyor

Konyanın kenar mahallelerinde, dağlarda topladıkları yeşillikleri Aziziye Camii, Kadınlar Pazarı (Melike Hatun Çarşısı) civarında satarak aile ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen kadınlar, çoğu zaman emeklerinin karşılığını dahi alamadıklarını ancak bu

Sonbaharda başlanarak, nisan sonlarına kadar mevsim şartlarına göre köyde yetişen her türlü ot, sebze ve meyve şehre getirilip, şehirlilerin hizmetine sunuluyor. Marul, dede sakalı, emlik, gelincik, cıvalak, maydanoz, tere otu, nane gibi otları çarşıda satarak, boş durmak yerine eve bir ekmek götürmeye çalıştığını söyleyen Saraçoğlu Mahallesi sakini Fatma Demirtaş, satış yapmak için hemen hemen her gün çarşıya geldiğini ifade etti. Standart bir işlerinin olmadığını da anlatan Fatma Demirtaş, bazı günler iyi para kazanmakla birlikte genellikle emeğinin karşılığını alamadığını düşünüyor. Sıcakta-soğukta gün boyu bir top ot satmak için beklediğini de kaydeden Demirtaş, kendilerine ait bir satış yerlerinin olmadığı için bir de zabıtayla uğraşmak zorunda olduklarını belirtti. Uzun yıllardır bu işi yaptığını söyleyen bir başka ‘ot’ satıcısı Zübeyde Fidan, ömrünün sonuna kadar bu işi yapmaktan kurtulamayacağını düşündüğünü dile getirdi. “Bunların hepsi şifa deposudur” diyen Zübeyde Fidan, sattığı otlar ile insanların daha sağlıklı bir yaşam sürebileceğini, sağlığının kıymetini bilenlerin bu otları tükettiklerini söyledi. Konya’nın hemen hemen her uzak mahallesinden insanların yıllardır, topladıkları yeşillikleri Konya merkezde Aziziye Camii, Kadınlar Pazarı gibi belli yerlerde sattığını dile getiren Fidan, ihtiyacı olan Konyalıların, özellikle hafta sonu bu yerlere gelerek alışveriş yaptığını ifade etti.
Çevre ve iklim koşullarına bağlı olarak, hiçbir müdahale gerektirmeden, doğal ortamında kendiliğinden yetişen bu yeşilliklerin geneli, deste yapılarak 50 kuruşa satılıyor. Bunların dışında gelinciğin destesi 1 lira, evde yapılmış domates salçasının kilosu ise 3 liraya satılıyor.
UĞUR ELMAS

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.