Abdullah Leblebici

Abdullah Leblebici

Konya’nın en modern yaşlı bakım evi Seydişehir’de yapılıyor

Yaşlılarımız, dünle bugün arasındaki köprümüzdür. Bizlerin yaşamlarını yarınlara taşımayı sağlayan en önemli varlıklarımızdır.

Yaşlı kişilere gösterdiğimiz saygı aynı zamanda onlara minnet borcumuzun da bir ifadesidir.

Yaşlı bireylerin toplumla bütünleşmesi ve yaşama bağlı olmaları gerekir.Ancak her konuda olduğu gibi, bu konuda da her şeyi devletten beklemenin yanlış olduğunu düşünüyorum.

Türk toplumunda öteden beri var olan yardımlaşma ve yardımseverlik duyguları her ne kadar son yıllarda zayıflasa da bu konuda Dünya da yaşlılara saygı gösteren halen lider ülkeyiz.

Devletimiz, gönüllü kişiler ve kuruluşlarla birlikte yaşlılarımıza daha iyi yaşam koşullarını sağlayabilmek için çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

Klasik sözler olacak ama tekrar etmekte fayda görüyorum.

Yaşlıların sorunlarına sahip çıkarak çözüm üretmek aynı zamanda vatandaşlık görevimiz ve yaşlımıza karşı gönül borcumuzdur.

Çevremizdeki yaşlılara her zaman yardımcı olmalıyız. Onlara göz kulak olup sevgi, şefkat göstermeliyiz, Toplu taşıma araçlarında onlara yer vermeliyiz. Hâl ve hatırlarını sorup ziyaret etmeliyiz. Eğer yalnız yaşıyorlarsa, bu yalnızlıklarını onlara hissettirmemeliyiz”

Unutmayalım, yaşlılarımız, geçmişin tecrübelerini bugünlere aktaran, milli kültür ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan toplumsal hayatımızın en kıymetli hazineleridir.

Atatürk’ ün dediği gibi; “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emekliliklerine karşı tutumu; o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur!”

Bütün bunların lafla olmayacağını hepimiz biliyoruz, eyleme geçirmeden, yaşlılarımıza saygı ve sevgiden bahsetmek mümkün değil.

BELEDİYE CENGİZ AİLESİ İŞBİRLİĞİ

Seydişehir’ de yaşlılarımıza verilen önemin en güzel örneklerinden biri hayata geçiriliyor. Belediye’ nin girişimleri ile Cengiz Holding ülkenin en modern “yaşlı bakım ve refakatçı” evinin temellerini atıyor.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Caddesi üzerinde mülkiyeti Seydişehir Belediyesi’ne ait taşınmaz üzerine Cengiz Ailesi tarafından 4 bin 200 metrekare alan üzerine inşa edilecek olan Yaşlı Bakım ve Refakatçi Evinin çalışmaları bir süre önce başlatıldı.

Toplamda 10 Bin 156 m² alanda 4 Bin 200 metrekare kapalı alan üzerine yapılacak olan merkezin bodrum, zemin kat ve üzeri 3 kat olmak üzere 5 kat olarak planlandı.

Merkezde 40 metrekarelik 36 oda, Doktor Odaları, Sosyal aktivite alanları, Dinlenme Salonları, Kafeterya, Restoran, Televizyon Odaları, Hobi Salonları ve bahçesi bulunacak.

Mimari plan çalışmaları tamamlanmış durumda olan merkezin, statik, mekanik, elektrik projelendirme çalışmaları, zemin etüt ve ruhsat çalışmalarının akabinde, teknik çalışmaları tamamlanıp temelleri atılacak.

Yaşlı vatandaşlarımıza ev sıcaklığını aratmayacak projeyi Cengiz Ailesi hayata geçiriyor.

Burada amaç; bakıma muhtaç vatandaşlarıağırlamak, korumak, tedavi etmek ve yaşlılık dönemlerini mutlu geçirmelerini sağlamak.

Hepimiz hatırlarız, yıllardır konuşuruz, Seydişehir’ e huzurevi ne zaman yapılacak diye. Bu hizmeti gerçekleştirmek Başkan Mehmet Tutal ve Cengiz ailesine nasip oldu.

Buradaki asıl amacın, halkın bu ihtiyacına cevap vermek olduğu gibi, hasta yakınlarına konaklamaimkanı da sağlamak olacak.

Ayrıca sığınma ihtiyacı olan kimselerin de ihtiyaçları karşılanacak. Bir diğer önemli hizmeti deİç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan güzergahta bulunan Konya-Seydişehir-Antalya yolunda zaman zaman trafik kazaları yaşanmakta, kazalarda vefat edenlerin veya yaralananların da yakınlarının konaklama ihtiyacı karşılayacak olması.

Seydişehir’ e kazandırılacak bu önemli hizmeti Başkan Tutal’ ın girişimleri ile Cengiz ailesi gerçekleştiriyor.

Cengiz Ailesine, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Cengiz’ ve her zaman Seydişehir’ den desteğini eksik etmeyen Şaban Cengiz’ e girişimlerinden dolayı da başkan Tutal’ a teşekkür ediyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum